02 Nisan 2020
  • İstanbul9°C
  • Diyarbakır14°C
  • Ankara14°C
  • İzmir10°C
  • Berlin9°C

ERDOĞAN: ABD İLE HER AN HER TÜRLÜ DAYANIŞMAMIZ OLABİLİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM'deki grup toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan: ABD ile her an her türlü dayanışmamız olabilir

19 Şubat 2020 Çarşamba 14:23

Gezi Parkı davasında iş insanı Osman Kavala'nın önce beraat edip ardından 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmadan yeniden gözaltına alınmasıyla ilgili 'yargı güvenilirliğini yitirdi' eleştirilerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı bir kısmını tahliye etti, Kavala ile ilgili de bu kararı verdi. Saygı duymaları lazım" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Erdoğan ile İdlib konusunda birlikte çalışıyoruz" açıklamasını değerlendiren Erdoğan, "Her an her türlü dayanışmamız olabilir" ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Dedik ya, 'Bir gece ansızın gelebiliriz.' Bir gece ansızın geldiğimizde adıyla, şanıyla, her şeyiyle geliriz" diye konuştu.

'Darbe adını anmak bile bize haramdır'

Erdoğan, 'yeni darbe hazırlığı' iddialarıyla ilgili, "Bu ülke 15 Temmuz'u yaşadı. 15 Temmuz'u yaşatanlara da gereken cevabı benim milletim verdi. Bundan sonra da böyle bir şeyde bunlar bunun katbekat fazlasıyla bedelini öderler. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunun bir defa adını bile anmak bize haramdır" ifadesini kullandı.

Osman Kavala’nın Gezi Parkı davasında beraat edip 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili başka bir soruşturmadan tekrar gözaltına alınmasıyla ilgili konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"İşine gelen yargının verdiği olumlu karara, 'Yargı iyi karar verdi' derken, işlerine gelmeyen karar için niçin yargıyı eleştirme yoluna gidiyorlar. Yargı bir kısmını tahliye etti, Kavala ile ilgili de bu kararı verdi. Saygı duymaları lazım."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.