14 Ağustos 2022
  • İstanbul25°C
  • Diyarbakır33°C
  • Ankara23°C
  • İzmir25°C
  • Berlin21°C

DİYARBAKIR’DA GÖZALTINA ALINANLARDAN 14’Ü TUTUKLANDI

Diyarbakır’da gözaltına alınan aralarında siyasetçi, sendikacı ve Barış Anneleri’nin de olduğu 19 kişiden 14’ü tutuklandı.

Diyarbakır’da gözaltına alınanlardan 14’ü tutuklandı

16 Kasım 2021 Salı 15:54

Diyarbakır 8-9 Kasım sabah saatlerinde aralarında siyasetçi, sendikacı ve Barış Anneleri’nin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8-9 Kasım tarihlerinde gözaltına alınıp, tutuldukları İl Emniyet Müdürlüğünde gözaltı süreleri 4 gün süreyle bir kez uzatılan 19 kişi, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün sabah saatlerinde adliyeye getirildi.

Savcılık sorguları yapılan, aralarında bir barış annesi ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 19 isme, haklarındaki gizli tanık beyanları, HDP’li belediyelere yapılan kayyım atamaları, kadına şiddet, gözaltına alınan Eğitim Sen üyeleri için yapılan basın açıklamaları ile katledilen Kürt gazeteci Musa Anter ve Halepçe Katliamına yıldönümlerinde düzenlenen anma etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle “örgüt üyeliği” suçlamasında bulunuldu.

Tutuklanmaları talebiyle farklı mahkemelere sevk edilen 19 kişiden 14’ü hakkında tutuklama kararı çıktı.

Hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklama kararı verilen 14 isim şöyle:

HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Mehmet Asana, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Nasır Yentar ve İlçe Yöneticisi Mehmet Hüseyin Baran, HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Mehmet Şakir Demir, HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Ömer Filitoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticileri Yasemin Akengin, Mehmet Ali Alkan, Mehmet Süslü ve Abdullah Dengiz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkez Yöneticisi Erkan Keskin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Arzu Koç ve Barış Anneleri Meclisi üyesi Nezife Yiğit.

Mahkeme, beş kişiyi serbest bıraktı. Serbest bırakılan isimlerden Şeyhmus Yavuz hakkında “adli kontrol”, Şehrat Uyanık hakkında ise “ev hapsi” kararı verildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.