27 Mayıs 2024
  • İstanbul15°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara13°C
  • İzmir17°C
  • Berlin20°C

DİYARBAKIR, ‘MEDENİYETLER KENTİ’ OLARAK TESCİLLENDİ

​Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuruyla Diyarbakır, ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillendi. Diyarbakır, ‘UNESCO Kültürel Mirası Listesi’nde de yer alıyor.

Diyarbakır, ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillendi

29 Aralık 2022 Perşembe 12:37

Kentin tarihsel ve kültürel önemine dikkat çeken Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “Bağrında çağlar boyu yaşamış ve izlerini taşlara nakşetmiş 33 kavmin kültürel ve tarihsel değerleri ile kadim bir medeniyetler kenti olan Diyarbakır, hinterlandı ile birlikte 12500 yıllık geçmişiyle de önemli bir kenttir” dedi.

DTSO’nın Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuruyla Diyarbakır, ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillenirken Kaya, şunları kaydetti:

Adı ‘Bereketli Hilal’ olarak literatüre giren yerleşik hayata ilk olarak kentimiz Çayönü sınırları içerisinde geçildiği, yabani buğday, mercimek ve baklagillerin yetiştirildiği, yine ilk evcil hayvanların bu kent sınırları içerisinde kültüre alındığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Dolayısıyla Yukarı Mezopotamya coğrafyasının en köklü geçmişine sahip, yaşamın kesintisiz binlerce yıldan bu yana süredurduğu Diyarbakır, dinler, diller, kimlikler ve kültürlerin başkentidir.

Diyarbakır, UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde 

Sertaç Kayar’ın Sputnik’te yayınlanan haberine göre, Diyarbakır’ın UNESCO Kültürel Mirası Listesi’nde yer aldığını hatırlatan Kaya, “Başta turizm sektörü olmak üzere, kentimiz ve coğrafyamızın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine önemli bir kazanım sağlayacak olan bu tescil oldukça önemlidir” dedi. (gazete karınca)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.