09 Temmuz 2020
  • İstanbul21°C
  • Diyarbakır24°C
  • Ankara17°C
  • İzmir25°C
  • Berlin14°C

DEMİRTAŞ’IN ANA DAVA DURUŞMASI MAYIS’A ERTELENDİ

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın ana dava duruşması Mayıs ayına ertelendi.

Demirtaş’ın ana dava duruşması Mayıs’a ertelendi

09 Ocak 2020 Perşembe 14:27

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı ana dava duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçüncü gününde sona erdi.

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde yapılan duruşmaya, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan Demirtaş sağlık sorunları gerekçesiyle mazeret bildirerek katılmadı.

Demirtaş’ın avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya HDP milletvekilleri Habip Eksik ve Erol Katırcıoğlu ile parti yöneticileri izleyici olarak katıldı.

Sınır Tanımayan Avukatlar Per Stadig ve Stende Geer de duruşmayı takip etti.

Duruşmada söz alan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, dava dosyasının Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nde (UYAP) kısıtlandığını söyledi.

Mahkeme heyetinin her seferinde bu konunun çözüleceği sözünü verdiğini ancak yapılmadığını vurgulayan Karaman, “Bize kısıtlama söz konusudur. UYAP’ta SEGBİS çözüm tutanakları ve duruşma tutanaklarını görüyoruz ancak dosyaya gelen belgeleri görmüyoruz” dedi.

Mahkemenin bir üye tayin etmesini talep eden Karaman, “Elektronik imza ile avukat portalı üzerinden inceleme yapılsın, tutanak altına alınsın. Mahkeme bakanlıkla yazışma yapılsın. Mahkemenin bir keşif yapılmasına dair karar oluşturmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

Mahkeme başkanı ise bugüne kadar gelen belgelerin hepsini avukatlara teslim ettiğini savundu.

Avukatların talepleri ardından mahkeme heyeti ara karar vererek, duruşmayı 27-28 Mayıs tarihlerine erteledi.

Mahkeme heyeti, Selahattin Demirtaş’ın 9 Ocak tarihinde varsa doktor muayene raporu ve muayene evrakının mahkemeye gönderilmesine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da müzekkere yazılarak Demirtaş hakkında düzenlenen tutuklama müzekkereleri ile suç tarihlerinin mahkemeye bildirilmesine ve soruşturmayla ilgili herhangi bir gizlilik kararı olup, olmadığının sorulmasına karar verdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.