10 Ağustos 2020
  • İstanbul25°C
  • Diyarbakır30°C
  • Ankara24°C
  • İzmir28°C
  • Berlin26°C

CUMARTESİ ANNELERİ’NİN 800’ÜNCÜ EYLEMİNE POLİS ENGELİ

Cumartesi Anneleri’nin, eylemlerinin 800. haftasında Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri açıklama bir kez daha polislerce engellendi.

Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü eylemine polis engeli

25 Temmuz 2020 Cumartesi 14:03

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın mücadelesinin bugün 800. haftası.

27 Mayıs 1995’ten beri “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” diyerek her Cumartesi günü oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftadan bu yana Galatasaray Meydanı’nda oturmaları yasaklanmıştı.

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 800. haftasında yeniden Galatasaray Meydanı’na gitmek istedi.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu grup, açıklama için İHD İstanbul Şubesi’nde bir araya geldi.

Buradan yapılmak istenen yürüyüş, polis tarafından engellendi.

Cumartesi Anneleri'nin 800. hafta eylemine polis barikat kurdu. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sincar, polisin barikatı açmasını istedi.

Bunun üzerine ailelerden birkaç kişi karanfil bırakmak üzerine Galatasaray Meydanı’na gitti.

Burada ailelere müdahale eden polis, Hanife Yıldız, Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ve Yaşar Aktaş’ı gözaltına aldı.

Ayrıca polisler bu esnada gazetecilerin görüntü almasını da engellendi.

Ardından Hasan Ocak’ın ağabeyleri Hüseyin Ocak, Ali Ocak ile İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, kısa bir açıklama yaptı.

Ocak ailesi, gözaltında kayıplara karşı mücadelede simgeleşen Galatasaray Meydanı’nda 800. hafta eylemini yapmak için İçişleri Bakanlığı ve Meclis Başkanlığı’yla görüşme yaptıklarını söyledi.

Yapılan görüşmede, ailelerin alana girmesine ve çiçek bırakmasına izin verileceğinin kendilerine iletildiğini söyleyen Yoleri de buna rağmen polislerin çiçek bırakmaya izin vermediğini kaydetti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.