10 Temmuz 2020
  • İstanbul21°C
  • Diyarbakır23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir25°C
  • Berlin17°C

‘CORONA’YA KARŞI SİYASİLERİ KAPSAMAYAN AF YASASI YOLDA

Corona virüsü riski nedeniyle cezaevlerinin durumu gündemdeyken, Çankaya Köşkü’nde konuyla ilgili bir toplantı yapıldığı ve infaz düzenlemesinin devreye sokulacağı öğrenildi.

‘Corona’ya karşı siyasileri kapsamayan af yasası yolda

20 Mart 2020 Cuma 11:15

Ancak TCK’deki cezasızlık düzenlemesinde değişikliğe gidilmediği için Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar af kapsamı dışında kalacak. Bu da binlerce siyasi ve hasta tutuklunun infaz düzenlemesinden yararlanamayacağı anlamına geliyor.

Corona virüsü nedeniyle en tekinsiz yerlerden olan cezaevlerinde salgın riskine karşı sağlıkçı, hukukçu ve tutuklu yakınları “tahliye” talep ederken, hükümet bu konuda sessiz.

Ancak yaklaşık 300 bin mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde olası salgına karşı infaz düzenlemesinin “süratle” çıkarılacağı belirtiliyor.

Hürriyet’ten Oya Armutçu ile Gizem Karakış’ın haberine göre, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çankaya Köşkü’nde konuyla ilgili bir toplantı yapıldı.

Toplantıda Erdoğan’a şu isimler eşlik etti: AKP Grup Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Naci Bostancı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

Binlerce siyasi tutuklu faydalanamayacak

Habere göre, bu toplantıda Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi ve “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

Ancak Erdoğan toplantıda, TCK’deki cezasızlık düzenlemesinin aynı kalmasını ve “Cinsel suçlar, kasten adam öldürmek, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirlerin (tekrar suç işleyenler)” kapsam dışı bırakılmasını istedi.

Yani Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar af kapsamı dışında olacak. Bu da cezaevlerindeki binlerce siyasi ve hasta tutuklunun olası bir infaz düzenlemesinden faydalanamayacağı anlamına geliyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.