27 Ekim 2021
  • İstanbul13°C
  • Diyarbakır14°C
  • Ankara10°C
  • İzmir15°C
  • Berlin11°C

BİDEN: TÜRKİYE'NİN SURİYE'DEKİ EYLEMLERİ TEHDİT OLUŞTURUYOR

​ABD Başkan Joe Biden, Suriye hakkındaki ulusal acil durum halini bir yıl daha uzattı. Biden'ın, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye gönderdiği ve kararın gerekçesini anlattığı mektupta Türkiye detayı dikkat çekti.

Biden: Türkiye'nin Suriye'deki eylemleri tehdit oluşturuyor

08 Ekim 2021 Cuma 12:31

Beyaz Saray'ın internet sitesinde yayımlanan mektupta Biden, Suriye ile ilgili acil durumun 14 Ekim 2021'den sonra da devam etmesine karar verdiğini kaydederek, "Suriye'deki ve Suriye'ye ilişkin durum, özellikle de Türkiye hükümetinin Suriye'nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD'i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor, ve bunun ötesinde bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor, ve ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

YPG'li yönetici: ABD Suriye'de kalacak

Öte yandan Türkiye'de terör örgütü olarak kabul edilen Suriye Halk Savunma Birliklerinin (YPG) siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Konseyi'nin üst düzey yöneticilerinden İlham Ahmed ABD’nin IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye’de kalacağını söyledi.

Washington’da Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilileri ile temasları sonrasında gazetecilere açıklama yapan Ahmed, "IŞİD’i yok etmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını ve kuzeydoğu Suriye’de altyapıyı inşa edeceklerini söylediler" dedi. Ahmed, ABD’nin altyapı inşası ve siyasi uzlaşma zemini bulma konusunda bir oyuncu olmaya devam edeceğini ve ABD’nin Kürtlere net bir taahhütte bulunduğunu söyledi.

"Bu sefer çok netlerdi"

"Suriye’de kalacaklarını ve çekilmeyeceklerini, IŞİD ile savaşmaya devam edeceklerini söylediler" diyen Ahmed, "Trump yönetimi altında ve Afganistan’dan çekilme sürecinde net değillerdi ama bu sefer çok netlerdi" ifadelerini kullandı. (DW Türkçe)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.