08 Mart 2021
  • İstanbul0°C
  • Diyarbakır7°C
  • Ankara1°C
  • İzmir4°C
  • Berlin-2°C

BEYAZ SARAY: ERBİL SALDIRISINA YANIT VERME HAKKIMIZ SAKLI

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, Hewler'deki Amerikan askerlerini hedef alan saldırıya yanıt verme haklarının saklı olduğunu söyledi. Psaki, önce sorumluların bulunmasını bekleyeceklerini söyledi.

Beyaz Saray: Erbil saldırısına yanıt verme hakkımız saklı

17 Şubat 2021 Çarşamba 12:28

Beyaz Saray, ABD'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Hewler'deki askeri üssünü hedef alan roket saldırısına 'yanıt verme haklarının olduğu' yönünde bir açıklama yaptı. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, "ABD intikam almayı düşünüyor mu?" sorusuna yanıtında, "ABD Başkanı ve yönetimi, her zaman olduğu gibi, uygun zamanda ve uygun gördüğü şekilde yanıt verme hakkını saklı tutuyor ama önce sorumluların açığa çıkarılması gerekiyor" dedi.

Günlük basın toplantısında gazetecilere konuşan Psaki, sorumluların belirlenmesi için Iraklı yetkililerle birlikte çalıştıklarını söyleyerek, 'daha fazla adım atmadan önce faillerin tespit edilmesini bekleyeceklerini' belirtti. Beyaz Saray sözcüsü, saldırıdan dolayı 'çok kızgın olduklarını' da söyledi.

Hewler'e önceki gece düzenlenen füzeli saldırıda ABD'nin askeri üssünde sözleşmeli personel olarak çalışan bir sivil ölmüş, aralarında bir ABD askerinin de bulunduğu sekiz kişi yaralanmıştı. Pentagon kaynakları, Hewler'e toplamda 14 roket fırlatıldığını, bunların dördünün Erbil Uluslararası Havalimanı'nın yakınında ABD askerlerinin bulunduğu üsse düştüğünü söylemişti.

Iraklı güvenlik kaynakları saldırının Kerkük yönünden düzenlendiğini açıklayıp İran yanlısı milisleri sorumlu tutmuştu. Saldırıyı üstlenen Saraya Evliya El Dam adlı örgüt de, 'Irak'taki Amerikan işgalinin hedef aldıklarını' duyurmuştu.

İran yönetimi ise kendilerine yöneltilen suçlamaları kesin bir dille reddederek "Saldırıyla hiçbir ilgimiz yok" açıklaması yaptı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.