21 Temmuz 2019
  • İstanbul27°C
  • Diyarbakır36°C
  • Ankara24°C
  • İzmir29°C
  • Berlin19°C

AYDIN DOĞAN KARİKATÜR YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Bu yıl 35'incisi düzenlenen, "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması"nın ödülleri sahiplerini buldu.

Aydın Doğan Karikatür Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

28 Kasım 2018 Çarşamba 14:16

 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde (MSGSÜ) gerçekleştirilen "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması"nın ödül töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker, 137 ülkeden binlerce sanatçının katıldığı yarışmanın, dünyada 'Karikatür Oscarları' olarak bilindiğini söyledi.

Yarışmaya katılan ve ödül alan sanatçıları tebrik eden Ülker, "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın bu seneki ödül törenini, tekrar üniversitemiz ev sahipliğinde yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

Birincilik ödülü 2 karikatüre verildi

Konuşmaların ardından, 64 ülkeden 623 sanatçının 2 bin 143 eseriyle katıldığı yarışmada seçici kurul tarafından değerlendirilen 177 karikatür arasından seçilen karikatürlerin çizerlerine ödülleri takdim edildi.

Birinci 8 bin, ikinci 5 bin, üçüncü 3 bin 500, özel ödül 8 bin ve başarı ödülleri 500'er dolar olarak tespit edilen ödüller, beratlarıyla birlikte sahiplerine takdim edildi.

Birincilik ödülünün İran'dan Dokhshid Ghodratipour ile Sırbistan'dan Jugoslav Vlahovic arasında paylaştırıldığı yarışmada, İran'dan Shahrokh Heidari ikinci, Polonya'dan Krzysztof Grzondziel üçüncü oldu.

Başarı ödüllerine layık görülen isimler arasında ise Kürşat Zaman, Didie Sri Widiyanto, Sajad Rafeei, Roman Peshkov, Silvano Mello, Turan Aksoy gibi isimler yer aldı.

Ödül törenine Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Arzuhan Doğan Yalçındağ, Sedat Ergin, Volkan Vural, Ertuğrul Özkök, Erol Çamur, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı, akademisyenler ve karikatür meraklıları katıldı.

Ayrıca ödül töreni öncesinde ödüllü karikatüristlerle, genç çizerler yapılan atölye çalışmasında bir araya geldi.

Toplumlar arası uzlaşma, sevgi, dostluk, özgürlük ve barışı karikatürle yayma hedefiyle Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen yarışmaya her yıl farklı ülkelerden karikatür sanatçıları çizimleriyle katılıyor.

Ödül kazanan karikatürlerin yer aldığı sergi, 7 Aralık'a kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi salonlarında, 12-15 Aralık tarihleri arasında ise Cadde Bostan Kültür Merkezi'nde ziyarete açık olacak. (AA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.