26 Ağustos 2019
  • İstanbul26°C
  • Diyarbakır31°C
  • Ankara23°C
  • İzmir29°C
  • Berlin19°C

ALMANYA TÜRKİYE’Yİ ASKERİ OPERASYONDAN UZAK DURMAYA ÇAĞIRDI

Almanya hükümeti, Türkiye’yi Suriye’ye dönük bir askeri operasyondan uzak durmaya çağırdı. Hükümet sözcüsü, askeri harekatın Suriye’nin hiçbir bölgesinde çözüm getirmeyeceği mesajı da verdi.

Almanya Türkiye’yi askeri operasyondan uzak durmaya çağırdı

10 Ocak 2019 Perşembe 12:57

Almanya hükümeti, Türkiye’yi Suriye’ye dönük olası bir askeri operasyondan uzak durmaya çağırdı.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Suriye’de “askeri bir çözüm” olamayacağını ve bunun “tüm Suriye toprakları için geçerli olduğunu” vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Bakanlık sözcüsü, askeri bir operasyonun ülkedeki insani durumu daha da zorlaştıracağını belirterek Ankara’nın “son derece sorumlu bir şekilde davranmasının çok büyük aciliyet taşıdığını” söyledi.

Tüm tarafları sorumluluk bilinci içinde hareket etmeye de çağıran sözcü, şu an itibarıyla en önemli şeyin bu olduğunu vurguladı.

Ayrıca Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın Salı günü Ankara’ya yaptığı ziyaret ve gerçekleştirdiği görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını da belirterek, bu görüşmelerin Suriye’deki sürecin “barışçı ve şiddetten uzak” şekillendirilmesi ve tüm taraflar için güvenli çözümler bulunmasına hizmet etmesini umduklarını kaydetti.

Bolton başkanlığındaki heyetin Ankara temaslarında, olası Suriye operasyonuna dair Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlanamamıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.