09 Temmuz 2020
  • İstanbul20°C
  • Diyarbakır24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir25°C
  • Berlin15°C

ALMANYA IRAK’TA RADAR SİSTEMİ KURUYOR

Almanya, DAİŞ'e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde Ürdün'de konuşlu Tornado keşif uçaklarını geri çekmeye ve Irak'ın batısında hava savunması için radar sistemi kurmaya hazırlanıyor.

Almanya Irak’ta radar sistemi kuruyor

12 Mart 2020 Perşembe 10:39

Almanya, Suriye ve Irak'ta DAİŞ'e karşı mücadele uluslararası koalisyonu çerçevesinde görev yapan Tornado keşif uçaklarını geri çekiyor. Alman ordusu bununla birlikte bölgede yeni görevler üstlenecek.

Almanya'da Bakanlar Kurulu, DAİŞ'e karşı mücadele uluslararası koalisyonunda görev yapan 700 askerin görev alanlarında değişiklikler öngören ek düzenlemeyi kabul etti. Buna göre Ürdün'de konuşlu Tornado keşif uçakları ay sonunda geri çekilecek, askeri yakıt ikmal uçaklarının 31 Mart'ta sona erecek olan görev süresi uzatılacak.

Ancak Tornadoların geri çekilebilmesi için başka bir ülkenin keşif uçuşlarını üstlenmesi gerekiyor. Alman haber ajansı dpa'nın Bakanlar Kurulunda kabul edilen belgeye dayandırdığı haberde İtalya'nın Irak'taki havadan destekli keşif uçuşlarını üstlenmeye prensipte hazır olduğunu ilettiği kaydedildi. Roma'dan resmi teyidin ise bu ay içinde gelmesi bekleniyor.

IRAK’IN BATISINA RADAR SİSTEMİ

Belgeye göre Alman ordusu, uluslararası koalisyonun yanı sıra uluslararası kuruluşlar, müttefikler ve partnerler için hava nakliyatı yapacak. Alman ordusunun ayrıca roket ve uçakların erkenden tespit edilebilmesi için Irak'ın batısındaki Ayn el-Esed hava üssünde hava gözlem radarları konuşlandırması da öngörülüyor. Bu şekilde uluslararası koalisyonun şu anki radar gözlem açığının kapatılması hedefleniyor.

Parlamentonun onayını alması gereken ek düzenleme 31 Ekim'e kadar yürürlükte kalacak. Bakanlar Kurulu kararında DAİŞ'e karşı mücadelenin sürdürülmesinin önemine dikkat çekildi.

Irak Parlamentosu’nun Ocak ayında, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesini talep ettiği tavsiye kararına da atıfta bulunulan belgede, ancak Irak hükümetinin bu karar sonrasında ülkede DAİŞ'e karşı savaş ve Irak silahlı kuvvetlerinin eğitiminde uluslararası angajmanın önemini açıkça dile getirdiği kaydedildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.