14 Ekim 2019
  • İstanbul22°C
  • Diyarbakır29°C
  • Ankara26°C
  • İzmir28°C
  • Berlin22°C

AKŞENER’DEN YENİ PARTİ OLUŞUMLARINA DESTEK

​Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yeni parti kurma girişimlerini desteklediğini belirtti.

Akşener’den yeni parti oluşumlarına destek

11 Temmuz 2019 Perşembe 15:56

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Akşener, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yeni parti kurma girişimlerine ilişkin “Bu yeni kurulan partiyi ya da partileri seçmen nereye konumlandıracak, onu göreceğiz. Ama günün sonunda Türkiye için son derece faydalı görüyorum” dedi.

“İki blok arasındaki siyasi bölünmeyi, yani bloklaşarak bölünmeyi, Türkiye’de insanların birbirleriyle olan ilişkileri açısından mahsurlu görüyorum ben.”

“Tekçiliğin Türkiye’yi ne hale getirdiği ortada”

Kurulacak yeni partilerin muhalefet açısından bir sorun yaratmayacağını belirten Akşener, yeni oluşumların AKP ve dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından sıkıntılı olacağı görüşünde:

“Hem Sayın Davutoğlu’nun hem Sayın Babacan’ın bir ya da iki ayrı parti kurmalarının Türkiye açısından iyi olacağına inanıyorum. Çeşitlilik güzel bir şeydir. Tekçiliğin Türkiye’yi ne hale getirdiği ortada. Dolayısıyla gerçekten kendilerine, eğer böyle bir yola gireceklerse, başarılar dilerim. Ama elbette ilk gözlerini çevirecekleri yer AK Parti seçmenidir. Doğaldır, o alanı tanıyorlar. Sayın Erdoğan’ın bundan sonra tüm her şeyi ile takip edeceği şey, bu iki arkadaşımızın kuracağı partiler olacaktır diye düşünüyorum.”

“Başkanlık sistemi kendini taşıyamıyor”

Akşener, yerel seçimin ardından Erdoğan’ın, seçmenin verdiği mesajı aldıkları yönündeki açıklamaları ve sonrasında partili milletvekilleri ile yaptığı “iç değerlendirme” toplantılarından, yeni bir tavır değişikliği beklemediğini de ifade etti.

Başkanlık sistemiyle ilgili de yorumlarda bulunan Akşener,  Erdoğan’ın bu sistemden vazgeçmemek için “elinden geleni yapacağını” belirtip, “Sayın Erdoğan o sistemi bırakmamak için elinden geleni yapacak ama sistem kendini taşıyamıyor, o da başka bir şey” dedi.

‘Erken seçim talebimiz yok’

BBC’nin haberine göre İyi Parti lideri, Millet İttifakı’nın, başta 3 büyük metropol olmak üzere birçok büyükşehirde belediye başkanlığını kazanmasının ardından, “muhalefetin erken seçim isteyebileceği” yorumlarına ise katılmadığını ifade etti.

“Seçimi talep eden ne Sayın Kılıçdaroğlu ne ben, ne CHP ne de İYİ Parti. Fakat bunu tamamen ekonomi ve Sayın Babacan ile Sayın Davutoğlu’nun gidecekleri yol belirler.”

Akşener ayrıca Erdoğan’ın da seçime gitmek istemeyeceğini de dile getirdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.