20 Temmuz 2019
  • İstanbul24°C
  • Diyarbakır30°C
  • Ankara22°C
  • İzmir28°C
  • Berlin25°C

AİHM, DEMİRTAŞ'IN TEMYİZ BAŞVURUSUNU KABUL ETTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın temyiz başvurusunu kabul etti.

AİHM, Demirtaş'ın temyiz başvurusunu kabul etti

19 Mart 2019 Salı 14:15

Demirtaş'ın avukatları tarafından yapılan başvuruda, Demirtaş hakkında 'serbest seçim hakkının ihlal edildiği' ve 'görünürün dışında gizli ve siyasi bir amaçla tutukluluğunun hala devam ettirildiği' yönündeki kararları yeniden görüşme kararı aldı.

Dava AİHM Büyük Daire'de görülecek. Adalet Bakanlığı, kararın Türkiye'nin başvurusu hakkında olduğunu belirtirken, Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman ise, her iki tarafın itirazı ile bu kararın alındığını ifade etti.

AİHM, 20 Kasım 2018'de, Demirtaş'ın bireysel başvurusuyla ilgili, “Tutukluluğunun makul şüpheye dayanmadığı” ve “Anayasa Mahkemesi tarafından başvuranın bireysel başvurusu ile ilgili yapılan incelemenin kısa sürede tamamlanmadığı” şikayetleri yönünden bir ihlal olmadığına hükmetmişti.

Adalet Bakanlığı, AİHM kararının, “Başvuranın tutukluluğunun makul süreyi aşması nedeniyle serbest seçim hakkının ihlal edildiği” ve “Görünürün dışında gizli ve siyasi bir amaçla tutukluluğunun devam ettirildiği” yönünde verdiği ihlal kararına itiraz görüşüleceğini duyurdu. 

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman da Twitter’dan bir açıklama yaparak, kararın sadece hükümetin başvurusu üzerine alınmadığını belirterek, “Demirtaş/Türkiye kararı ile ilgili hem Sayın Demirtaş’ın, hem de hükümetin itirazlarını dikkate alan beş kişilik yargıç heyeti, davanın AİHM Büyük Daire’de yeniden görüşülmesine karar vermiştir. Basında ‘hükümetin itirazı kabul edildi’ şeklindeki haberler manipülatiftir” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.