23 Ocak 2020
  • İstanbul7°C
  • Diyarbakır7°C
  • Ankara1°C
  • İzmir12°C
  • Berlin3°C

AHMET ALTAN VE NAZLI ILICAK’IN TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, üç yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteciler Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye taleplerini reddetti.

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye talepleri reddedildi

10 Eylül 2019 Salı 19:31

T24’ün haberine göre mahkeme, Yargıtay’ın, anayasal düzeni bozmaya teşebbüs suçundan değil ancak örgüte yardım suçlamasıyla yargılanabileceklerine karar verdiği Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye taleplerini değerlendirdi. 

Aynı davada yargılanan Mehmet Altan’ı tutuklu olduğu dönemde Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen tahliye etmeyen ve bir süre daha tutuklu kalmasına yol açan mahkeme, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye başvurusunu reddederken AYM’yi hatırladı. Mahkeme, ret kararına gerekçe olarak AYM’nin Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın başvurusunu reddetmesini gösterdi. Bu karardaki gerekçelere atıf yaptı.

Ahmet Altan ile Mehmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, hafta başında Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK), İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ni şikâyet ederek, heyetin değişmesini istemişti.

Ahmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ı müebbet hapse mahkûm eden mahkemenin kararını Yargıtay bozmuştu. Yargıtay, iki gazetecinin ancak örgüte yardımdan yargılanabileceğine hükmetmişti. Bu suçun cezası ve infaz süresi ise Altan ve Ilıcak’ın yattığı süreye denk geliyor. Buna göre tahliyesi gereken iki gazeteci için yine tahliye kararı verilmedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.