10 Temmuz 2020
  • İstanbul21°C
  • Diyarbakır23°C
  • Ankara17°C
  • İzmir25°C
  • Berlin17°C

ABD ÖZEL BİRLİKLERİNİ IRAK’A GÖNDERDİ

ABD’nin 101’inci Hava İndirme Tümeni’ne bağlı güçlerin Irak’taki ABD’ye ait askeri üssün yerini değiştirmek için Bağdat’a gönderildiği belirtildi.

ABD özel birliklerini Irak’a gönderdi

15 Mart 2020 Pazar 12:09

Sputnik’in Irak’taki ABD’li bir askeri kaynağa dayandırdığı habere göre, ‘Çığlık Atan Kartallar’ diye isimlendirilen ve dünyanın en özel gücü olarak bilinen 101’inci Hava İndirme Tümeni’ne bağlı güçler Irak’a gönderildi.

Söz konusu ABD güçlerinin, Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu bir askeri üssün yerini değiştirme planı çerçevesinde Irak’a geldiğinin kaydedildiği haberde, hangi üssün yerinin değiştirileceği ve nereye taşınacağı belirtilmedi.

Hava İndirme Tümeni’ne ABD Deniz Piyade Güçleri’nin (Marine) de eşlik ettiği ifade edildi.

Söz konusu güçlerin Kuveyt’ten Irak’a geçtiği belirtiliyor.

TACİ ASKERİ ÜSSÜ’NE SALDIRI

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Irak’ın başkenti Bağdat’taki Taci Askeri Üssü’ne düzenlenen ve 3 ABD askerinin yaralanmasına yol açan saldırıya sert karşılık vereceklerini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, dün Bağdat’ın kuzeyindeki Taci Askeri Üssü’ne füze saldırısı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Saldırıda, 2’si ağır olmak üzere 3 ABD askerinin yaralandığını bildiren Hoffman, Irak’taki bazı silahlı gruplara sert bir şekilde karşılık vereceklerini ifade etti.

Pentagon Sözcüsü, Irak güçlerinin saldırıyla ilgili bazı şüphelileri gözaltına aldığını belirtti.

Dün Taci Askeri Üssü’ne 33 Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlenmişti.

Geçtiğimiz günlerde aynı üsse düzenlenen saldırıda 2 ABD askeri ile 1 İngiltere askeri hayatını kaybetmişti.

101’İNCİ HAVA İNDİRME TÜMENİ

1942’de sadece paraşüt birliği olarak kurulan ve bugün Kara Kuvvetleri’nin en seçkin birliklerinden biri olan 101’inci Hava İndirme Tümeni, askerleri helikopterlerle savaşın sürdüğü topraklara indirme konusunda uzman.

“Çığlık Atan Kartallar” (Screaming Eagles) adlı tümende 20 bin asker var. Topçu birlik, komuta ve destek birliği ve 2 hava tugayından ve çeşitli destek gruplarından oluşan tümende 270 saldırı, nakliye ve keşif helikopteri bulunuyor.

101'inci Tümen, AH-64 tipi Apaçi, UH-47 tipi Chinook ve asker nakliye UH-60 Blackhawk’lar ve keşif için OH-58 Delta Kiowa Warrior kullanıyor.

Bu tümenin ilk görev yeri, 1944’te 2. Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Normandiya sahilleriydi. Vietnam Savaşı’nda baskın tümeni haline gelen 101'inci Hava İndirme Tümeni, Ocak 1991’de de Irak’a yoğun helikopter baskınları düzenlemişti. Bu tümenin askerleri Afganistan’da da görev yapmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.