16 Aralık 2019
  • İstanbul13°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara9°C
  • İzmir17°C
  • Berlin8°C

ABD İLE TÜRKİYE ORTAK HAREKAT MERKEZİ KURACAK

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD tarafıyla ortaklaşa hazırlanmış yazılı açıklama yapıldı. Açıklamanın İngilizcesi de ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından paylaşıldı.

ABD ile Türkiye Ortak Harekat Merkezi kuracak

07 Ağustos 2019 Çarşamba 17:39

Açıklamada, Türkiye ile ABD arasında 5-7 Ağustos tarihlerindeki askeri heyetler arasındaki görüşmelerin tamamlandığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Görüşmelerde,

-Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,

-Bu çerçevede, 'güvenli bölge' tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi'nin en kısa zamanda kurulması,

-Müteakiben, 'güvenli bölge'nin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır."

Türkiye ve ABD askeri heyetleri 5 Ağustos'tan bu yana Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturulması ve Ankara’nın bölgedeki YPG’ye yönelik endişeleri üzerine görüşüyordu.

Türkiye, Amerika’yla koordineli bir şekilde Fırat’ın doğusunda 30-40 km derinliğinde bir alanı kontrol etmek istiyor. Ankara, bölgede YPG güçlerinin bulunmasını da istemezken, YPG'nin büyük bölümünü oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ni ABD, IŞİD'le mücadelede önemli bir bölgesel ortak olarak kabul ediyor.

Statement on Joint Military Talks Regarding Syria: https://t.co/wN6hUTgYdc pic.twitter.com/7Ce4WUVomI

— US Embassy Turkey (@USEmbassyTurkey) August 7, 2019  (Kaynak: VOA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.