11 Aralık 2018
  • İstanbul8°C
  • Diyarbakır12°C
  • Ankara5°C
  • İzmir12°C
  • Berlin4°C

WT: ABADİ, IRAK ANAYASASINI ÇİĞNİYOR

Washington Times Gazetesi’nde yer alan analizde, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Irak Anayasasını çiğnemeye devam ederse Kürtlerin referandum sonuçlarını uygulamaya hak kazanacağı vurgulandı.

WT: Abadi, Irak anayasasını çiğniyor

28 Aralık 2017 Perşembe 13:38

ABD merkezli Washington Times Gazetesi’nde yer alan analizde, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Irak Anayasası’nı çiğnediği, Donald Trump başkanlığındaki ABD yönetiminin İbadi’ye anayasaya bağlı kalması ve uygulaması noktasında baskı kurması gerektiğine yer verildi.

basnews'te yer alan habere göre İbadi’nin öncelikli olarak anayasanın 131. Maddesi’nde belirlenen “Kürtlerin eşit pay sahibi olma hakkını” çiğnediği belirtilen analizde, Kürtlerin, Irak’ın diğer vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olmasına rağmen ikinci sınıf muamelesi göremeyeceği ifade ediliyor.

'Kerkük Kürdistan'ın kalbidir'

Irak hükümetinin 2007 yılında uygulaması gereken 140'ıncı maddeye uymadığı halde Kürtlerden anayasaya uymasını istemesinin gerçekçi olmadığını belirten Raechel Avram analizinin devamında "Kürtler için Kerkük Kürdistan'ın kalbidir. Saddam Hüseyin'e döneminde, Kürtler Kerkük'ten temizlenmeye çalışıldı.  Ancak Kürtler Kerkük'ü IŞİD'den geri aldıktan sonra yeniden çok etnisitel bir kent haline geldi. Ancak Irak hükümeti referandum sonrası kentin kontrolünü ele geçirdiğinde, Kerkük'teki Kürtler bir kez daha evlerinden çıkarıldı, şiddete maruz kaldı" ifadelerini kullandı. Kürtlerin bu şekilde Irak'ın bir parçası olmaya zorlanmalarının zor olduğuna vurgu yapılıyor.

'ABD, İbadi'ye baskı yapmalı'

Analizde Bağdat yönetiminin anayasayı doğru şekilde uygulamış olsaydı Kürtlerin bağımsızlık referandumunu tercih etmek zorunda kalmayacağına dikkat çekilerek, ABD’nin Bağdat’ta Kürtleri ezmeyi bırakması yönünde baskı uygulaması gerektiği belirtiliyor.

'Kürtler referandum sonucunu uygular'

Irak hükümetinin IŞİD savaşında Peşmerge Güçleri’ne fon göndermediği, memur maaşları ödemeyi reddettiği için, Kürtlerin petrol gelirinden bunu karşılamak zorunda kaldığına vurdu yapılıyor.  

İbadi’nin Kürdistan Bölgesi ile anlamlı bir diyaloğu başlatması gerektiği belirtilen analizde, İbadi’nin anayasaya uymayı reddetmesi halinde Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu uygulamasının artık haklı bir talep olacağı belirtiliyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.