13 Aralık 2018
  • İstanbul3°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara-3°C
  • İzmir7°C
  • Berlin2°C

SUUDİ ARABİSTAN: 'BİZE GÖRE HİZBULLAH BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR'

Körfezde Suudi Arabistan ile İran arasındaki kriz büyüyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Amerikan CNBC televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan: 'Bize göre Hizbullah bir terör örgütüdür'

10 Kasım 2017 Cuma 18:51

Bakan Cubeyr, Riyad'ın Tahran'la karşılıklı direk çatışma içine girmek istemediğini, ancak ülkesinin İran'a ambargo uygulanmasını arzu ettiğini söyledi.

Cumartesi günü Yemen'deki Şii Husiler tarafından Riyad'a fırlatılan balistik füzeye ilişkin değerlendirmede bulunan Suudi Bakan Cubeyr, "Füze, geçen 22 Temmuz'da Yenbu vilayetine atılan İran yapımı füzenin bir benzeriydi" dedi.

Füzenin Yemen'e gizlice getirildiğini, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı askeri uzmanlar tarafından monte edildiğini ileri süren Cubeyr, "Bu uzmanlar Suudi Arabistan'a yönelik saldırıyı koordine ettiler ve füzeyi kullananlara eğitim verdiler." ifadesini kullandı.

"İran'a ambargo uygulandığını görmek isteriz"

Cubeyr
, İran'ın balistik füze programı ve teröre destek vermesi uluslararası kararları ihlal anlamına geldiğini söyledi.

"Teröre verdiği destek ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal etmesinden dolayı İran'a ambargo uygulandığını görmek isteriz." diyen Cubeyr, Uluslararası topluma bu konuda hareket etme çağrısında bulundu.

"Hizbullah'ı bir terörist örgüt olarak sınıflandırıyoruz"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, Lübnan'a ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. "Lübnan'ın Suudi Arabistan'a sıkıntı kaynağı olmasına izin vermemiz mümkün değildir." diyen Cubeyr, şunları kaydetti:

"İran desteğiyle terörist Hizbullah'ın faaliyetleri esef vericidir. Hükümet çerçevesinin dışında silahlı milislerin bulundurulması mümkün değildir. Silahlarını teslim etmeleri gerekirdi. Ancak hala silahlı gücünü koruyor. Hizbullah, Lübnan sistemine el koymuştur. İran, Hizbullah ve benzeri silahlı örgütleri, Suriye'de olduğu gibi Hamas ve Husiler'i de kullanarak ülkelere hakim olmak istiyor. Saad Hariri'nin yapmak istediği tüm girişimlere Hizbullah engel oluyor. Bizler Hizbullah'ı bir terörist örgüt olarak sınıflandırıyoruz. Tüm dünyanın bunu iyi bilmesi ve bunların faaliyetlerine engel olması gerekir. Nerede olurlarsa olsunlar karşılarında durulmalıdır."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.