17 Ekim 2018
  • İstanbul17°C
  • Diyarbakır18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir17°C
  • Berlin8°C

RUSYA: GÖRÜŞÜMÜZ DEĞİŞMEDİ, KÜRTLER KONGREYE KATILMALI

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Kürtlerin Suriye'nin geleceğinin belirlenmesinde rol almaları gerektiğini söyledi.

Rusya: Görüşümüz değişmedi, Kürtler kongreye katılmalı

09 Kasım 2017 Perşembe 19:15

Zaharova, Rusya'nın öncülüğünde düzenlenen ve Türkiye'nin tepki göstererek ertelendiğini açıkladığı Suriye Ulusal Birlik Kongresi'nin yerinin ve katılımcılarının belirlenmek üzere olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün Mosokva’da basın toplantısı düzenledi. Zaharova, Ankara’nın ertelendiğini açıkladığı Suriye Ulusal Birlik Kongresi hakkında yeni açıklamalar yaptı.

Zaharova, “Suriye’nin geleceğini belirleme vazifesini üstlenecek Ulusal Birlik Kongre görüşmelerine Suriye’deki Kürtlerin katılması gerektiği görüşümüz değişmemiştir. Katılmalılar. Suriye kongresinin kesin tarihi, nerede yapılacağı ve kimlerin katılımcı olacağı final aşamada. Organizasyona son nokta konduğunda kamuya Suriye Ulusal Birlik Kongresiyle ilgili somut açıklama yapacağız.”

KALIN ERTELENDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Rusya, daha önce Suriye Ulusal Birlik Kongresi ilk oturumunun aralarında PYD temsilcilerinin de bulunduğu 33 grup ve Şam yönetimi katılımıyla 18 Kasım tarihinde Rusya’nın Soçi şehrinde yapılacağını duyurmuştu. Bu açıklama Türkiye tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla Ankara’nın PYD rahatsızlığını Moskova’ya ilettiğini ve Suriye kongresinin ertelendiğini duyurmuştu.

Kalın’ın açıklamasından birkaç saat önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, sitesindeki kongre duyurusunu silmiş, yeni tarih ise duyurulmamıştı. Ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Zaten kesin tarih yoktu. Bu nedenle Suriye kongresinin ne iptal edilmiş ne de ertelenmiştir. Yapılacağı tarih ile katılımcılar listesi görüşülmeye devam ediliyor” demişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.