13 Aralık 2018
  • İstanbul3°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara-3°C
  • İzmir7°C
  • Berlin2°C

RUS UZMANLAR: KÜRDİSTAN’DAN ÇEKİLME OLMAZ

Rus enerji ve jeopolitik uzmanları, bölgenin durumu ne olursa olsun, Rus şirketlerinin Kürdistan Bölgesi’yle olan anlaşmalarından vazgeçmemesi gerektiğini belirtiyor.

Rus uzmanlar: Kürdistan’dan çekilme olmaz

10 Kasım 2017 Cuma 22:26

Yurtdışında çalışan Rus enerji şirketlerinin risk ve kazançları, Moskova’da düzenlenen uluslararası petrol ve gaz forumunun başlıca konularından oldu.

Rûdaw’a konuşan Finans ve Enerji Enstitüsü Başkanı Vladimir Feygin, “Bilindiği üzere Irak Kürdistanı belirlenmiş haklara sahiptir. Hakları, Irak Anayasası’nda taahhüt edilmiştir. Kürdistan’da Rus şirketleri dışında yabancı şirketler de var. Rus şirketleri Kürdistan’dan ayrılırsa şüphesiz oluşacak boşluğu başkaları doldurur. Bu yüzden her şey etraflıca düşünülmeli, öyle bırakıp çekilmemeliler. Zaten böyle bir bahane de yok. Irak Kürdistanı Rusya için dikkat çekicidir ve bence mevcut işbirliği devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Rus medyası, Irak Petrol Bakanı’nın, Federal Kürdistan ile Rusya arasındaki anlaşmaların yasal olmadığına yönelik sözlerine yer verdi. Ancak uzmanlar, Bağdat’ın, Rusya’dan Federal Kürdistan'dan çıkmasını isteyecek durumda olmadığını belirtiyor.

Enerji Uzmanı Alexey Gromov, “Irak hükümetinin üst perdeden yaptığı itirazlara rağmen Irak’tan gelen resmi heyetin son Rusya ziyaretinde, Irak Kürdistanı ile Rusya arasındaki anlaşmalar gündeme bile gelmedi. Bu da Bağdat yönetiminin, Rusya’ya bazı siyasi sinyaller gönderdiğini ve Irak’ın bizzat Rus firmalarıyla işbirliğini geliştirmek istediğini gösteriyor” diye konuştu.

Rus şirketlerinin Federal Kürdistan'daki üretim hacminin 4 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Uzmanlar ise petrol ve gaz gibi kaynaklar konusundaki üretimin, jeopolitik özellikleri olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.