15 Aralık 2018
  • İstanbul10°C
  • Diyarbakır1°C
  • Ankara2°C
  • İzmir11°C
  • Berlin0°C

RUS PETROL DEVİ KÜRDİSTAN'A 1.3 MİLYAR DOLAR ÖDEDİ

Rusya'nın petrol devi Rosneft, bir süre önce imzalanan petrol anlaşması kapsamında Federal Kürdistan Yönetimi'ne 1 milyar 300 milyon dolarlık ödeme yaptığını açıkladı.

Rus petrol devi Kürdistan'a 1.3 milyar dolar ödedi

14 Kasım 2017 Salı 22:34

DW'de yer alan habere göre Rusya'nın petrol devi Rosneft, bir süre önce Federal Kürdistan ile imzalanan petrol anlaşması kapsamında bölgedeki yetkililere 1 milyar 300 milyon doların ödendiği açıkladı. Şirket tarafından salı günü yapılan açıklamada "2017 yılının üçüncü çeyreğinde ham petrol satışı için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne toplamda 1 milyar 300 milyon dolarlık avans ödemesi yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Rosneft, Federal Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumundan kısa bir süre önce Federal Kürdistan ile 5 blokta petrol üretmek için anlaşma imzalandığını açıklamış, bu gelişme Bağdat'ın tepkisine yol açmıştı.

Anlaşmanın ardından Irak Petrol Bakanı, sadece merkezi yönetimin ya da federal hükümetin ülkenin enerji sektörüne yönelik yatırımları müzakere etme hakkı olduğunu söylemişti. Irak Petrol Bakanı Cabbar El Luaybi, adını vermeden Rus petrol devini eleştirmiş ve şirketi "sorumsuz açıklamalar" yapmakla suçlamıştı.

Beş blokta yapılacak petrol keşif çalışmalarının gelecek yıl başlaması öngörülüyor. Pilot üretimin de 2018 yılında başlaması hedefleniyor. Ticari üretime 2021'de başlanması planlanıyor.

Beş blokta yer alan petrol rezervinin 670 milyon varili aşabileceği tahmin ediliyor.

Rosnef ayrıca Salı günü yaptığı açıklamada petrol fiyatlarının artması nedeni ile üçüncü çeyrekteki kârının neredeyse ikiye katlandığını bildirdi. Temmuz-Eylül ayları arasındaki kârının 2016 yılının aynı periyodundaki 430 milyon doları neredeyse ikiye katlayarak 790 milyon doları bulduğu açıklandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.