21 Mart 2019
  • İstanbul9°C
  • Diyarbakır3°C
  • Ankara4°C
  • İzmir14°C
  • Berlin10°C

MENBİÇ İÇİN ABD VE TÜRKİYE ANLAŞTI İDDİASI

Washington'da bir araya gelen ABD-Türkiye ortak çalışma grubunun, Menbiç'te atılacak adımlar konusunda 'prensip'te anlaşma sağladığı iddia edildi.

Menbiç için ABD ve Türkiye anlaştı iddiası

11 Mart 2018 Pazar 18:36

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 23 Şubat’taki Ankara’daki görüşmesinde, ilki ülkenin ilişkilerini normalleştirmek için alınan karar doğrultusunda oluşturulan ortak çalışma grubu ilk toplantılarını geçen cuma tamamladı.

Gelişmeleri Washington’dan takip eden Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel, ABD ile Türkiye’nin Menbiç konusunda anlaştığını yazdı. Çamlıbel haberinde geçen haftaki toplantının son iki gününde yaşananlara ilişkin şunlara yer verdi:

“Perşembe günü heyetler yazılı çözüm önerilerini karşılıklı olarak masaya koyduktan sonra öğle saatlerinde dağıldılar.  Edinilen bilgilere göre Amerikan tarafının yazılı önerisinde başta bir kısım YPG’lilerin Menbiç Askeri Konseyi içinde kalmasını da öngören bazı unsurlar da vardı. Taraflar ertesi günü kadar metinler üzerinden müzakereye hazırlandı.

Cuma günü komisyon yeniden toplandığında Türk tarafı Menbiç’te tek bir YPG’linin kalmasının dahi kendileri açısından kabul edilemez olduğunu bildirdi. Amerikan tarafı başta krizi aşmak için sahadaki ortağı konumundaki YPG’lileri tam olarak küstürmemek adına orta yolu bulmaya çalışan formüller önermiş olsa da komisyon toplantısı sona ermeden Ankara’nın talebini prensipte kabul etti.

YPG’lilerin Fırat’ın doğusuna kaydırılmasının ardından Suriye’deki bu alanın kimler tarafından ne şekilde kontrol edileceği ise komisyonun sonraki toplantılarında müzakere edilmeye devam edilecek."
Haberin tamamı için

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.