16 Aralık 2018
  • İstanbul12°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara6°C
  • İzmir12°C
  • Berlin-1°C

MECLİS'TE AFRİN TARTIŞMASI: HÜDA KAYA'NIN MİKROFONU KAPATILDI

Meclis’te Afrin operasyonu ile ilgili araştırma önergesi AK Parti ile HDP arasında tartışma konusu oldu. Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, HDP Milletvekili Hüda Kaya’nın mikrofonunu kapattı.

Meclis'te Afrin tartışması: Hüda Kaya'nın mikrofonu kapatıldı

12 Mart 2018 Pazartesi 20:11

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, HDP Milletvekili Hüda Kaya’nın "Afrin’in IŞİD katillerine teslim edilmeye çalışıldığı" yönündeki sözleri üzerine mikrofonunu kapattı. Bahçekapılı, “Şehit askerlerimizi ve Türkiye Cumhuriyeti'nden oluşan bir bütünü, 'Orada kirli bir savaş yapıyorsunuz ve sivil halkı öldürüyorsunuz' diye nitelendiremezsiniz” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda HDP’nin başta BM olmak üzere, uluslararası örgütlerin ve insan hakları kuruluşlarının Afrin’e yönelik askeri operasyonda artan sivil can kaybı tespitlerinin belirlenmesi amacıyla verdiği araştırma önergesinin görüşmelerinde HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya söz aldı. Kaya konuşmasında, “Değerli halkımıza sesleniyorum” diyerek şunları söyledi:

“Sizlere söylendiği gibi inancımızda, kitabımızda kendi hâlinde yaşayan bir şehir halkına saldırmak cihat değildir, fetih değildir. Bizlere öğretildiği gibi millîlik yoktur kitabımızda. Bunların inancımızda olduğunu iddia etmek başta Allah’a ve onun barış ve adalet mesajını bizlere ileten Hazreti Peygamber’e büyük bir iftiradır. Afrin savaşı, Türkiye güvenlik sorunu yaşadığından dolayı başlamamıştır arkadaşlar. Afrin savaşını, AKP iktidarı kaybettiği gücünü kan ve nefret politikaları üzerinden tekrar kazanmak için başlatmıştır.”

Hüda Kaya şunları söyledi:

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.