21 Mart 2019
  • İstanbul9°C
  • Diyarbakır3°C
  • Ankara4°C
  • İzmir14°C
  • Berlin10°C

KÜRDİSTAN HÜKÜMET HEYETİ İSTANBUL'DA

Federal Kürdistan’dan üst düzey bir heyet Global Girişimcilik Kongresi’ne katılmak üzere İstanbul’da.

Kürdistan hükümet heyeti İstanbul'da

16 Nisan 2018 Pazartesi 15:30

Dünyanın en kapsamlı girişimcilik ekosistemi paydaş toplantısı olarak kabul edilen Global Girişimcilik Kongresi (Global Entrepreneurship Congress-GEC), İstanbul’da başladı.

Kongreye 170’i aşkın ülkeden 3.000’den fazla katılımcı 300’den fazla uluslararası uzman konuşmacı, 150’den fazla izleyicinin katıldığı kongre 16-19 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin özel daveti üzerine kongreye Federal Kürdistan Planlama Bakanı Elî Sindî başkanlığında aralarında Dış ilişkiler Bürosu Türkiye Masası Sorumlusu Ebdulselam Herkî ve Kürdistan’dan üst düzey yetkililerin yer aldığı bir heyet katıldı.

Bu sabah açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı kongrede Federal Kürdistan heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

6702-358.jpg

 Görüşmeye ilişkin açıklamada bulunan Ali Sindi, “Türkiye Cumhurbaşkanı ve Ekonomi Bakanı tarafından davet aldık. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Zeybekçi ile görüşmemizde Kürdistan’la ilişkilerinin gelişmesini ve iyi bir seviyeye çıkmasını istediklerini gördük” dedi.

Kurdistan 24’ün haberine göre; Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkilere de değinen Sindi, “Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkiler kopmuş değil, devam ediyor” ifadesini kullandı.

Global Girişimcilik Kongresi’nde çok sayıda önemli şirketle iş görüşmeleri yaptıklarını belirten Ali Sindi, kongreye katılmalarının gerek siyasi ilişkilerin geliştirilmesi gerekse de Kürdistan’ın ekonomik ilişkileri açısından büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.