21 Eylül 2018
  • İstanbul20°C
  • Diyarbakır21°C
  • Ankara14°C
  • İzmir20°C
  • Berlin19°C

'KERKÜK İÇİN EMİR VERİLİRSE HER TÜRLÜ ADIMI ATMAYA HAZIRIZ'

Irak Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi "Bize bu konuda, herhangi bir emir verilirse Irak'ın güçlü ordusu olarak gereken her türlü adımı atmaya hazırız" diye konuştu.

'Kerkük için emir verilirse her türlü adımı atmaya hazırız'

12 Ekim 2017 Perşembe 00:22

Irak Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi, Kerkük’e askeri harekat yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, “Parlamento, Başbakan Abadi’ye Kerkün’ün ve tartışmalı bölgelerin korunması konusunda yetki verdi. Irak ordusu olarak herhangi bir emir verilirse her türlü adımı atmaya hazırız” dedi.

‘KERKÜK, IRAK’IN KALBİ KONUMUNDADIR’

Irak Savunma Bakanı Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi, başkent Bağdat’ta açıklama yaptı. Ganimi’ye, Irak ordusunun Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin Federal Kürdistan Yönetimi’nin kontrolüne girmesi konusunda bir adım atıp atmayacakları soruldu.

Kerkük’ün, Irak’ın en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirten Osman Al Ganimi, “Adeta Irak’ın kalbi konumundadır ve biz oraya küçük Irak deriz. Çünkü içerisinde Türkmen, Arap, Kürt, Hristiyan ve diğer azınlıklar bulunmaktadır. Bu yüzden bu şehrin güvenliği bizim Irak anayasamızda teminat altına alınmıştır” diye konuştu.

Irak meclisinin Başbakan Haydar Abadi’ye yetki verdiğini hatırlatan Ganimi, şunları söyledi:

“Kerkük, hiçbir tarafa bağımlı değildir. Güvenliği de Irak merkezi yönetimi tarafından sağlanmaktadır. Parlamento, Başbakan Haydar Abadi’ye, Kerkün’ün ve tartışmalı bölgelerin korunması ve oradaki halkların güvenliğinin sağlanması konusunda tam yetki verdi. Bize bu konuda, Irak ordusu olarak herhangi bir emir verilirse biz Irak’ın güçlü ordusu olarak gereken her türlü adımı atmaya hazırız.” 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.