15 Aralık 2018
  • İstanbul13°C
  • Diyarbakır7°C
  • Ankara6°C
  • İzmir15°C
  • Berlin0°C

İSRAİL: GİTMEYEN GÖÇMENLER HAPSE ATILACAK

İsrail hükümeti, binlerce Afrikalı göçmeni ülkeden atmaya hazırlanıyor. 90 gün içinde ülkeyi terk etmeyen göçmenlerin hapse atılacağı açıklandı.

İsrail: Gitmeyen göçmenler hapse atılacak

03 Ocak 2018 Çarşamba 14:33

Buna göre, 90 gün içinde İsrail’den gitmeyi kabul eden göçmenlere 3 bin 500 dolara kadar ‘yardım’ yapılacak ve kendi ülkelerine veya üçüncü bir ülkeye gitmeleri istenecek. Bunu kabul etmeyenler ise nisan ayından itibaren hapse atılmaya başlanacak. Çocuklar, yaşı ilerlemiş kişiler, kölelik ve insan kaçakçılığı mağdurları bu karardan muaf tutulacak.

BM: YASADIŞI

Çoğunluğu önceki yıllarda ülkelerindeki şiddetten kaçan Eritre ve Sudan vatandaşlarına karşı alınan bu karar tartışma yarattı. Birleşmiş Milletler planın uluslararası hukuku ve İsrail yasalarını ihlal ettiğini belirtirken, İsrailli yetkililer göçmenlerin insani yollarla ve ‘gönüllü’ olarak gideceğini öne sürüyor. Geçmişte göçmenler lehine kararlar almış İsrail Yüksek Mahkemesi’nin bu kez de devreye girip girmeyeceği bilinmiyor.

BBC’ye konuşan bir yetkili, İsrail’e yasadışı yollardan girmiş 38 bin kişinin bulunduğunu savundu. Ancak bu kişilerin çoğunun geçmişte ülkelerindeki şiddetten kaçarak Mısır üzerinden İsrail’e geldiği biliniyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu geçmişte, Afrikalı göçmenlerin sayısının kontrolsüz biçimde artmasının İsrail’in Yahudi karakterini tehdit edeceğini savunmuştu. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.