13 Aralık 2018
  • İstanbul6°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara-1°C
  • İzmir6°C
  • Berlin2°C

IRAK, KÜRDİSTAN'IN BÜTÇE PAYINI %12.68'E DÜŞÜRDÜ

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi başkanlığında dün gece toplanan Irak Bakanlar Kurulu, 2018 yılı bütçe tasarısını onayladı. Tasarıya göre, Federal Kürdistan'ın bütçe payını yüzde 17'den yüzde 12.68'e düşürüldü.

Irak, Kürdistan'ın bütçe payını %12.68'e düşürdü

06 Kasım 2017 Pazartesi 10:15

Irak Bakanlar Kurulu’nda yer alan iki Kürt bakan Göç ve Göçmenler Bakanı Derbaz Mihemed ile Kültür Bakanı Firyad Rewandizî'nin itirazlarına rağmen bütçe tasarısının kabul edildiği öğrenildi.

 Tasarıda Federal Kürdistan'a ayrılan pay yüzde 12.68 olarak belirlendi.

basnews'te yer alan habere göre Irak merkezi hükümetinin hazırladığı bütçe tasarısında ise Kürdistan'da memur sayısı 700 bin civarında olduğunu belirtilerek, toplam aylık maaş tutarı ise 334 milyar dinar olarak belirlendiği ifade ediliyor.

Irak merkezi hükümeti Kürdistan'ın federal yapısını göz önünde bulundurmayarak, 2018 yılı bütçesini bütçeyi vilayetler üzerinden hesaplıyor.

Federal Kürdistan'ın bütçe payının yüzde 17'den yüzde 12.68'e düşürmesinin gerekçesi olarak da "Kerkük ve tartışmalı bölgelerin Irak merkezi denetimine geçmesiyle Kürdistan Bölgesi'ndeki nüfusun Irak genel nüfusu içindeki oranın düşmesi" olarak gerekçelendiriliyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.