21 Mayıs 2018
  • İstanbul18°C
  • Diyarbakır24°C
  • Ankara17°C
  • İzmir24°C
  • Berlin12°C

IRAK CUMHURBAŞKANI: PEŞMERGE DIŞINDAKİLER ŞENGAL'DEN ÇEKİLSİN

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Peşmerge Güçleri'nin Şengal'de kalabileceğini ama diğer güçlerin bölgeden çıkması gerektiğini söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı: Peşmerge dışındakiler Şengal'den çekilsin

19 Haziran 2017 Pazartesi 17:24

Rûdaw’a konuşan Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kürdlerin Heşdi Şabi’yi tehdit olarak gördüklerini söyleme hakkına sahip olduklarını belirten Masum, “Fakat başından beri bazı anlaşmalar yapıldı. Örneğin; etnik ve mezhepsel çatışmalara mahal vermemek adına Kürdlerin Heşdi Şabi’yle Musul’un merkezine girmemesi kararı. Kürd bölgelerinin Kürdler tarafından korunacağı, diğer kesimlerin müdahalesinin kabul edilmeyeceği konusunda anlaşıldı” dedi.

Her sorunda tüm tarafların katılacağı bir toplantının yapılması gerektiğini söyleyen Masum, “Başta tartışmalı bölgelerde olmak üzere, yaşanan sorunların çözümü için siyasi taraflar arasında diyaloğun olması oldukça önemli. Bağdat’tan bazı yetkililer Kürdistan Bölgesi’ne giderek, Sayın Kürdistan Bölgesi Başkanı ile sorunların çözümünü görüştüler. Şimdilik sorunların çözüldüğü görülüyor. Bir diğer anlamda Heşdi Şabi o bölgelere girmeyecek” ifadelerini kullandı.

Yönetimi belirlenen Şengal’de hiçbir tarafın kalmaya hakkı olmadığını, Peşmerge’nin söz konusu bölgelerde kalabileceğini kaydeden Masum, PKK’yi kastederek “Hiç şüphesiz, ilçede yönetimin kurulmasıyla tüm tarafların çekilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Bağımsızlık konusu, referandumla sonuçlanmayabilir’

Masum, Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleşecek bağımsızlık referandumuyla ilgili şunları ifade etti: “Kürdistan’ın bağımsızlığı konusu, referandumla sonuçlanacak diye bir durum yok. Hesaplanması gereken birçok konu var. Önemli olan komşu ülkelerdir. Şimdiye kadar komşu ülkelerin destekleyeceğine dair bir durum söz konusu değil.”

Masum ayrıca, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Değişim Hareketi (Goran) arasında görüşmelerin yapılması için girişimde bulunacağını söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.