13 Aralık 2018
  • İstanbul6°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara-1°C
  • İzmir6°C
  • Berlin2°C

HEWLER’DEN BAĞDAT’A BÜTÇE TEPKİSİ

Federal Kürdistan Hükümeti, Irak merkezi hükümetinin Kürdistan yetkililerinin dışında kaldığı oturumlarda hazırlayacağı 2018 yılı bütçesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu açıkladı.

Hewler’den Bağdat’a bütçe tepkisi

05 Kasım 2017 Pazar 16:28

Federal Kürdistan Hükümeti yazılı bir açıklama ile Irak hükümetinin 2018 bütçesi görüşmelerinde Kürdistan’a yönelik tek taraflı alacağı kararlara tepki gösterdi.

Açıklamada 2005’ten beri yüzde 17 olan Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payının yüzde 12.67’ye düşürülmesinin, anayasasının 121. maddesine aykırı olduğu belirtilerek, merkezi hükümetin bu şekilde Kürdistan’a "vilayetler nezdinde muamele yaptığı" ifade edildi. 

'Anayasaya aykırıdır'

Federal Kürdistan'ın anayasada federal bir bölge ve hükümet olarak tanımlandığının hatırlatıldığı açıklamada, "Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Federal Irak Bakanlar Kurulu’ndan bugünkü toplantıda, Kürdistan Bölgesi’nin katılımı olmaksızın, Irak Maliye Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak hazırlanan 2018 bütçe yasa tasarısını onaylamamasını talep etmektedir. Bu, anayasanın, 2014 yılı 95 sayılı maliye yönetimiyle ilgili 105, 106 ve 121'inci maddelerine aykırıdır" denildi. 

6702-303.jpg

Açıklamada "Kürdistan Bölgesi’nde bir milyon 249 bin 481 maaşlı kişinin olduğu ve aylık maaşlarının 897 milyar 500 milyon dinara tekabül ettiği" ifadelerine yer verildi. 

Irak hükümeti, Federal Kürdistan'ın bütçe payının yüzde 17'den yüzde 12.67'ye düşürmeyi hedefliyor. Irak hükümeti "Kerkük ve tartışmalı bölgelerin Irak merkezi denetimine geçmesiyle Kürdistan Bölgesi'ndeki nüfusun Irak genel nüsufu içindeki oranın düşmesi" gerekçesi ile bütçe payını düşürüyor. 

Öte yandan Irak merkezi hükümetinin hazırladığı bütçe taslağında bütçe payının Federe Kürdistan hükümeti yerine il valiliklerine verilmesinin de yer aldığı belirtiliyor. Kerkük'ün kaybedilmesiyle Kürdistan idaresinde Hewlêr, Duhok ve Süleymaniye vilayetleri buluyor. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.