25 Nisan 2018
  • İstanbul19°C
  • Diyarbakır13°C
  • Ankara12°C
  • İzmir17°C
  • Berlin13°C

ERDOĞAN: 'KUZEY IRAK'LA İLGİLİ BAĞIMSIZLIK ADIMI YANLIŞ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında "Kuzey Irak'ın bağımsızlığı ile ilgili bir adım atmak Irak'ın toprak bütünlüğüne bir tehdittir ve yanlış bir adımdır" ifadesini kullandı.

Erdoğan: 'Kuzey Irak'la ilgili bağımsızlık adımı yanlış'

13 Haziran 2017 Salı 14:02

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bağımsızlık kararının kendilerini derinden üzdüğünü söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Özellikle Irak'taki Kuzey Irak yerel yönetimiyle ilgili yapılan açıklama, gerçekten bizi derinden üzmüştür. Böyle bir reform arayışı içerisine girmek, Kuzey Irak'ın bağımsızlığıyla ilgili bir adım atmak, Irak'ın toprak bütünlüğünü bir tehdittir ve yanlış bir adımdır. Temenni ederim ki yapılacak işler, istişare yoluyla yapılsın. Bu bölgede, Kuzey Irak yerel yönetimi yalnız değildir ve Kuzey Irak yerel yönetimiyle birlikte Musul'da Araplar, Kerkük'te Türkmenler hep birlikte yaşıyor. Biz, bir barış içerisinde, özellikle bu bölgede bütün bu adımların atılmasını ve Irak'ın bütünlüğünü hep savunduk ve savunmaya da devam ediyoruz. Biz, bunlar savunurken, maalesef zaman zaman orada ipin ucunun kaçtığını gördük. Bu, bizi üzmüştür ve Dışişleri'miz zaten bu konuyla ilgili açıklamaları da yapmıştır. Bu kritik süreçte, böyle bir adım atılması kimsenin yararına değildir"​Federal Kürdistan Yönetimi, bölgenin bağımsızlığı konusundaki referandumun 25 Eylül'de yapılacağını ilan etmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.