19 Kasım 2018
  • İstanbul13°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara11°C
  • İzmir19°C
  • Berlin3°C

ERDOĞAN: İSTEYEN HERKES PARASINI YURTDIŞINA ÇIKARABİLİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsteyen herkes parasını yurtdışına çıkarabilir" dedi.

Erdoğan: İsteyen herkes parasını yurtdışına çıkarabilir

04 Aralık 2017 Pazartesi 15:40

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "Engelleri Aşanlar 2017" programında konuştu.

Dünkü konuşmasında malvarlıklarını başka ülkelerine kaçırmaya çalışan iş adamları olduğunu söylediğini hatırlatan Erdoğan, sözleriyle ilgili farklı değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

Erdoğan konuya ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. 1989 yılından beri isteyen herkesin yurtdışına parasını çıkarma hakkı vardır. Şüphesiz ki aynı şekilde devam etmektedir. İsteyen herkes parasını yurtdışına çıkarabilir ve buna devam edebilecektir. Yerli ve yabancı tüm firmalar küresel finans sistemine entegre bir şekilde faaliyetlerini sürdürecektir.

Sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasına yönelik bir talimatım söz konusu değil. Yatırım için yurtdışına kaynak götürene asla sözümüz yoktur. Benim söylediğim ülkemizin diğer saldırıların yanı sıra ekonomik olarak baskı altına alınmaya çalışıldığı dönemde, iş adamlarının yerli milli duruşu sergilemeleri gerektiğidir. FETÖ, PKK ile iltisaklı oldukları için bu ülkedeki kaynakları yurtdışına kaçıranlar zaten haindir, bunu söylüyorum." 

Erdoğan dün AK Parti Muş İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Bazı haberler alıyorum, bazı sinyaller alıyorum. Bazı iş adamlarının varlıklarını yurtdışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniyedir" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.