11 Aralık 2018
  • İstanbul8°C
  • Diyarbakır12°C
  • Ankara5°C
  • İzmir12°C
  • Berlin4°C

ERDOĞAN: AB HAYIR DERSE BU RAHATLATICI OLACAK

BBC'de Zenab Badawi'nin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 150 gazetecinin tutukluluğuyla ilgiyi soruya, "Sadece ikisinin sarı basın kartı var. Dünyayı bu yalanlarla kandırmayalım" yanıtını verdi.

Erdoğan: AB hayır derse bu rahatlatıcı olacak

12 Temmuz 2017 Çarşamba 09:46

AB'yle ilişkilere de değinen Erdoğan, "AB zamanımızı boşa harcıyor. Türklerin çoğunluğu da AB'ye girmek istemiyor. AB Türkiye'yi üyeliğe kabul etmeyeceğini söylerse Türkiye bunu 'rahatlatıcı' bulacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuştu. HARDtalk programında Zenab Badawi’nin soruları yanıtlayan Erdoğan, Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durabileceğini ifade etti. Avrupa Birliği’ni de eleştiren Erdoğan “AB zamanımızı boşa harcıyor. Biz sözlerimizde sadık olduk. Eğer AB açık bir şekilde ‘Türkiye’yi kabul edemeyeceğiz’ diyorsa bu bizim için rahatlatıcı olacaktır. B ve C planlarımızı başlatırız” dedi.

‘Başbakanlığının ilk döneminde Türkiye’nin Avrupa Birliği liderler zirvelerinde sessiz devrim gerçekleştirmiş bir ülke olarak tanımlandığını’ söyleyen Erdoğan, “Şimdi aynı AB yalnızca bizi liderler zirvesine davet etmemekle kalmıyor, zamanımızı da boşa harcıyor. Şimdi durum bu” yorumunda bulundu.

Erdoğan, Türklerin çoğunluğunun ‘AB’ye girmek istemediğini’, AB’nin Türkiye’ye karşı tavrının samimiyetsiz olduğunu düşündüğünü savundu.

Erdoğan tutuklu gazetecilere ilişkin soruya karşılık ise 150 basın mensubunun sadece ikisinin sarı basın kartı olduğunu belirtti ve ekledi: “Dünyayı bu yalanlarla kandırmayalım.”

Tamamı 14 Temmuz’da BBC World News’de yayınlanacak söyleşide Erdoğan, “Tüm bunlara rağmen, biz kısa bir süre daha AB ile samimi olmaya devam edeceğiz. Bunun bize ne getireceğini göreceğiz” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.