15 Aralık 2018
  • İstanbul14°C
  • Diyarbakır9°C
  • Ankara6°C
  • İzmir16°C
  • Berlin0°C

ÇAVUŞOĞLU: NEÇİRVAN BARZANİ REFERANDUMA KARŞIYDI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hewler ile Bağdat arasında devam eden sorunlarla iligli arabuluculuk talebi aldıklarını söyledi.

Çavuşoğlu: Neçirvan Barzani referanduma karşıydı

10 Ocak 2018 Çarşamba 16:37

Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rudaw'da yer alan haberde Dışişleri Bakanı, 21 Ocak'ta Bağdat'ı ziyaret edeceğini ifade ederek, Hewler ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için arabuluculuk talepleri olduğunu belirterek, "İkili konular yanında bunu da görüşeceğiz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Federal Kürdistan'da 25 Eylül'de gerçekleştirilen referandumla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

“Esasen Neçirvan Barzani şahsen referanduma karşıydı ama bölgede başbakan olarak görev yaptığı için o da anlaşma gereği mutabakat içindeydi. Referandumun ne kadar yanlış bir karar olduğunu Kürt kardeşlerimiz de gördü. Defakto devam ediyordu ama referandumla yeni bir şey elde etmediler. Hatta olanları da kaybettiler. Şimdi masada da güçlü değiller."

“Mesud Barzani referandumla Kürtleri birleştirmeyi amaçlıyordu ama böldü” diyen Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

“Erbil'e gittiğimde birçok siyasi partinin referanduma karşı olduğunu gördüm. Erbil ziyaretimde Barzani ile yaptığımız görüşmede referandumun gerçekleşmesi halinde yaşanacakları bir senaryo gibi anlattım. Bu referandumu gerçekleştirirseniz böyle olacak diye anlattım. Kürt kardeşlerimize cezalandırıcı bir tavır içinde olmadık. Bazı konularda bizim muhatabımız Bağdat; havalimanları ve sınırlar konusunda. Bazı defakto durumlar oldu. Bundan faydalandılar. Hatta PKK bile referandumdan sonra Kuzey Irak'ta güçlenmeyi amaçlıyordu. Bunun sorumlusu Mesud Barzani'dir." 

Bundan sonraki süreçte Bağdat ile Erbil'in anlaşması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Erbil'in Irak Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uyması olumludur. Ama net bir mutabakat sağlanması gerekiyor. Erbil, Irak Anayasası'na tabi olacağını net bir şekilde belirtmeli. Bir anayasal hakkınız var. Onları kullanmanız doğal hakkınızdır" diye belirtti.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Erbil ile Bağdat arasında normalleşme olursa biz de katkı sağlayabiliriz. Böyle bir talep de var. Biz şunu söyledik; referandumu iptal edin anayasal haklarınız konusunda bir sorun varsa katkı sağlayabiliriz. Sorunların aşılması lazım. Normalleşme süreci olursa bizim Erbil ile bir sıkıntımız olmaz. Kürt halkıyla sıkıntımız olmaz" diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.