16 Temmuz 2018
  • İstanbul29°C
  • Diyarbakır34°C
  • Ankara28°C
  • İzmir31°C
  • Berlin26°C

ÇAVUŞOĞLU: ALMAN VEKİL SAÇMALAMIŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu'ndan milletvekillerinin 8 Eylül'de planlanan Konya Üssü ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu: Alman vekil saçmalamış

11 Ağustos 2017 Cuma 21:07

Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Alman askerlerinin Ürdün'e nakledilmesiyle sonuçlanan İncirlik krizinin ardından NATO üssü olan Konya ile ilgili bir sorunun bulunmadığı mesajını verdi.

Çavuşoğlu, "Bu ziyaretin önerisini biz yaptık. Tarihini NATO belirledi ve böyle bir heyet geliyor. Konya'daki NATO Üssü'nde özelikle DEAŞ'a karşı mücadelede değişik ülkelerden NATO müttefiki ülkelerden birimler var. Sadece uçaklar değil askerler de var. Böyle bir ziyareti biz zaten uygun görmüştük. İncirlik'i uygun görmedik. Konya'yı uygun gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatları ile" diye konuştu.

"Heyettekilere Alman tarafı karar verecek"

Çavuşoğlu, Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu'nun Sol Partili üyesi Alexander Neu ile ilgili de açıklamada bulundu. Der Spiegel dergisi, Türk diplomatlara dayandırdığı haberinde Konya krizinin perde arkasında Türk tarafının Neu ile ilgili çekincelerinin bulunduğunu, Neu'un "PKK ile bağlantılı olduğu" gerekçesiyle istenmediğini bildirmişti. Neu, Konya ziyareti için güvenlik güvencesi talep edeceğini belirterek "Türkiye'den tekrar dışarı çıkabileceğimin garantisi gerekli"demişti.

Çavuşoğlu konuyla ilgili soruyu "Alman Meclisi'nde Savunma Komisyonu var. Savunma Komisyonu'nun üyeleri gelecek. Değişik partilerden milletvekilleri var. Kendi komisyonları karar verecek milletvekillerine. O milletvekili saçmalamış. Türkiye'ye gelen Alman sayısı yılda 5 milyonu geçiyor tatil, iş için. Türkiye'den ne garanti isteyecek? Türkiye hukuk devletidir. Kendisi de bir milletvekili dokunulmazlığı vardır. Türkiye uluslararası ve evrensel hukuka saygılıdır. Kendi ülkesi kendisini gönderirse ziyaretini yapar döner. Ama şu bir gerçek ki, Alman Parlamentosu'nda PKK'ya destek veren milletvekilleri var. PKK'nın terör listesinden çıkması için çaba sarf eden milletvekilleri var. Bunlar da genellikle sol partilerden" diye yanıtladı. (DW)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.