24 Mayıs 2018
  • İstanbul19°C
  • Diyarbakır18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Berlin15°C

BOZDAĞ'DAN KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: SUÇ İŞLİYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 25 yıl ceza alması ve tutuklanmasına tepki olarak Adalet Yürüyüşü'nü başlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını eleştirdi.

Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Suç işliyor

16 Haziran 2017 Cuma 15:02

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin milletvekillerinden Enis Berberoğlu'nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılması ve tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamalara ve Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Bozdağ, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararının ardından yapmış olduğu, yargıya ve yargı mensuplarına yönelik eleştiri sınırlarını aşan, tahkir, tezyif ve tahrik içeren açıklamaları endişe vericidir. Yargılama süreci devam ederken, bu süreci hukuka aykırı olarak etkileyecek biçimde açıklamalar yapmak, yargı mensuplarını hedef göstermek, tahkir ve tehdit etmek açıkça suçtur" dedi.

Hiç kimsenin mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceğini vurgulayan Bozdağ açıklamasında, "Türkiye’nin ana muhalefet partisinin liderine bazı temel ilke ve gerçekleri, sayısız vesilelerle tekrarına rağmen bir kez daha hatırlatma zarureti ortaya çıkmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır. Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; kararlarını Anayasa, kanun ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz" ifadelerine yer verdi.

Adalet Yürüyüşü sürüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından başlattığı Adalet Yürüyüşü'nü sürdürüyor. Yürüyüşün ilk gününde 19 km. yol kat eden Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark’tan Maltepe Cezaevi’ne kadar 428 kilometrelik yürüyüşünün 25 gün sürmesi bekleniyor.

Elinde ‘Adalet’ yazan döviz bulunan Kılıçdaroğlu, “Bıçak kemiğe dayandı artık ‘yeter’ diyoruz. Yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Kutlu bir yürüyüştür. Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz, 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz” diye konuşmuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.