13 Aralık 2018
  • İstanbul6°C
  • Diyarbakır5°C
  • Ankara-4°C
  • İzmir2°C
  • Berlin1°C

BAŞBAKAN BARZANİ: TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ İYİLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Federal Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani sorunların çözümü için Bağdat’ta acil çözüm çağrısı yaptı.

Başbakan Barzani: Türkiye ile ilişkilerimizi iyileştirmek istiyoruz

06 Kasım 2017 Pazartesi 14:04

Kürdistan'ın Anayasa çerçevesinde Bağdat'la görüşmelere açık olduğunu bildirdiğini belirten Başbakan Neçirvan Barzani, sorunların diyalogla çözülmesinden yana olduklarını ifade ederek, "Sorunlar karşılıklı anlayışla çözülür. Güç kullanarak sorunların çözülmediğini Irak'taki geçmiş dönemlerden biliyoruz. Meseleye kim güçlü, kim zayıf noktasında yaklaşılması sorunludur. Çözüm için tek yol diyalogtur." dedi.

Kürdistan'ın uluslararası alanda yasal olarak haklarının bulunduğunu vurgulayan Başbakan Barzani, "Hem uluslararası hukukta hem de Irak Anayasası'nda Irak Kürdistan Bölgesi olarak isimlendirilmektedir. Haydar Abadi bir partinin lideri gibi değil, bir başbakan gibi hareket etmeli. Ve Federal Irak'ın tüm bölgelerine maaş ve bütçelerini göndermeli." dedi. 

Hewler'in ekonomik anlamda yaşanan sorunlar üzerine de çalıştığını hatırlatan Başbakan Barzani, "Bizim, Kürdistan'daki maaşların ödenmesi ve petrol konusunun çözümü konularındaki çözüme yönelik çalışmalarımız hazır. Uluslararası hukuk ve Irak Anayasası'nın öngördüğü şekilde bu sorunlar çözülmeli. Ortak bir anlayışa varılmalı" dedi. 

Bağdat'ın Kürdistan'daki memurların maaşlarını ödemesi gerektiğini söyleyen Başbakan Barzani, petrol konusuna da değinerek, "Petrol konusunda ise anayasal çerçevede müzakere yapabiliriz." ifadelerini kullandı. 

'Anlaşma yoktu sadece diyalog var'

Bağdat'ın sürekli askeri gücünü gündeme getirmesi konusuna değinen Başbakan Barzani, "Askeri gücüm var ve geliyorum diyorlar. Gel ama sorun bu şekilde çözülmez" diyerek havaalanı sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.  

Irak ve Kürdistan arasında askeri bir anlaşma yapıldığı ve bunun ihlal edildiğine yönelik haberlere değinen Neçirvan Barzani, Hewler ve Bağdat arasında sadece diyalogun olduğuna dikkat çekerek, "Irak’la Kürdistan arasında hiçbir askeri anlaşma yoktu. Böyle bir anlaşma imzalanmamıştı. Sadece askeri konularda diyalog vardı." dedi. 

'Parti çıkarları bir kenara bırakılmalı'

Kürdistan'daki sorunların çözümü için ortak hareket etmenin önemine dikkat çeken Başbakan Barzani, bunun için Kürdistan'daki siyasi taraflara da seslendi. Başbakan Barzani, "Kürdistan'daki siyasi partilerin parti çıkarlarını bir kenara bırakması gerekiyor" dedi. 

Tüm komşularımız ile barış içerisinde yaşamak istiyoruz

"Tüm komşularımızla barış ve karşılıklı anlayış üzerine kurulu görüşmeler yapmak istiyoruz. Türkiye'de önemli bir komşumuzdur. Zor günlerde yanımızda olmuştur. önceden çok iyi ilişkilerimiz vardı şimdi de ilişkilerimizin gelişmesi istiyoruz. Aynı şekilde İran ile de ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. Türkiye'ye yönelik ziyaretle ilgili herhangi bir zaman belirlemedik.

2018 yılı bütçesi Bağdat tarafından tek taraflı hazırlandı ve maalesef hükümet tarafından onaylandı. Haydar Abadi'nin başbakanlık sorumluluğuyla hareket edip Kürdistan halkını aç bırakmayı hedefleyen 2018 bütçe tasarısını onaylamamasını umuyorum. Bu sorunları büyütür.

Yerlerinden göç etmiş kişilerin tekrar kendi evlerine dönmelerini istiyoruz am o bölgelerin güvenli olması lazım. Tuzhurmatu ve diğer bölgelerin güvenli olması söz konusu değil"

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.