21 Eylül 2018
  • İstanbul20°C
  • Diyarbakır21°C
  • Ankara14°C
  • İzmir20°C
  • Berlin19°C

BARZANİ: ŞARTSIZ VE AÇIK BİR AJANDAYLA DİYALOĞA HAZIRIZ

Federal Kürdistan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan’ın ön şartsız ve açık bir ajandayla Bağdat ile diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

Barzani: Şartsız ve açık bir ajandayla diyaloğa hazırız

10 Ekim 2017 Salı 16:10

Mesud Barzani, bugün Pirmam'daki Başkanlık Konutu'nda Almayan'nın Bağdat Büyükelçisi Cyril Nan ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

Başkanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede Irak'taki siyasi gelişmeler ve referandum yankılarının ele alındığı belirtildi. 

Başkan Barzani, Kürdistan’ın gerginlik ve karışıklık çıkarmak amacıyla hiçbir adım atmadığını vurgulayarak, “Kürt milleti barışçıl bir süreçte oyunu verdi. Referandum, Kürdistan halkının iradesini ortaya koydu” dedi. 

Almanya'ya teşekkür eden Başkan Barzani, Bağdat ile müzakerelere ilişkin olarak, Kürdistan'ın ön şartsız ve açık bir ajandayla Bağdat ile diyaloğa hazır olduğunu belirtti. 

Açıklamada, Cyril Nan'ın, Irak'taki siyasi gelişmeler ve referandum yankılarıyla ilgili ülkesinin görüşünü ilettiği ifade edildi. 

Cyril Nan, Hewler ile Bağdat'ın yeni bir gerginliğe yol açacak veya durumu daha da karmaşık hale getiren adımlardan uzak durması gerektiğini ifade ederek, Almanya'nın, sorunların çözümü ve gerginliğin önlenmesi amacıyla diyaloğa başlamaları için her iki tarafa yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi. 

Gerginlik ve karışıklığın her iki tarafın zararıyla sonuçlanacağına dikkat çeken Alman Büyükelçi, Kürdistan Bölgesi'nin, istikrar ve güven açısından Almanya için önemli olduğunu vurguladı. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.