13 Aralık 2018
  • İstanbul8°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara-2°C
  • İzmir6°C
  • Berlin2°C

BARZANİ: RUSYA İLE AMERİKA KÜRTLERİ GÖZARDI ETMEZ

Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan halkının uluslararası toplum için kurban verdiğini ifade ederek, “Rusya ile Amerika Kürtleri göz ardı etmez” dedi.

Barzani: Rusya ile Amerika Kürtleri gözardı etmez

09 Ağustos 2017 Çarşamba 11:03

Barzani, El Hayat Gazetesi'ne verdiği röportajda, yeni felaket ve savaşın yaşanmaması için Kürdistan Bölgesi'nde referandumun yapılacağını belirterek, “25 Eylül'de yapılacak referandumun dönüş yok” ifadelerini kullandı. 

IŞİD'in denetimindeki bölgelerin kurtarılmasının Irak ordusunun görevi olduğunu altını çizen Barzani, Heşdi Şabi güçlerinin operasyona katılması halinde, Telafer'i kurtarma operasyonunun intikam alma operasyonuna dönüşmesinden endişe duyduklarını dile getirdi. 

Federal Kürdistan Başkanı, Heşdi Şabi ile hiçbir sorun yaşamadıklarını ancak söz konusu gücün Kürdistan'a girmesine izin vermeyeceklerini kaydetti. 

Irak devletinin geçmiş yüz yıllık başarısız tecrübesini tekrar yaşamak istemediklerini belirten Barzani, referandum sonrası Bağdat'la diyalog sürecini başlatacaklarını ifade etti. 

Hiçbir yerde kimseyle karşı karşıya gelmek istemediklerini dile getiren Barzani, “Kerkük'ü farklı etnik, mezhep ve dinleri bir araya getiren, birlikte yaşama örneği haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. 

“Amerika ile Rusya'nın Kürdistan'ı göz ardı etme konusunda anlaştı mı” sorusuna Başkan Barzani şu yanıtı verdi: 

“Kürdistan halkı geçmiş yüz yılda kendini korumak için büyük bedeller ödedi. Şimdi daha güçlü olan Kürdistan, terörü yenilgiye uğratabildi, kurbanlar vererek uluslararası toplumu savundu. Bu yüzden göz ardı edilmemiz için bir anlaşmanın olduğunu düşünmüyorum.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.