13 Aralık 2018
  • İstanbul3°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara-3°C
  • İzmir7°C
  • Berlin2°C

BARZANİ CNN'E KONUŞTU: KIZGINIZ!

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan'a saldırı gerçekleştirmek için Bağdat'ın referandumu bahane ettiğini söyledi.

Barzani CNN'e konuştu: Kızgınız!

11 Kasım 2017 Cumartesi 02:11

Kürdistan halkının meşru talebini beyan etmek için referandumu gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Barzani, Bağdat'ın referandumu bahane ederek, ABD'lilerin gözleri önünde ABD silahlarıyla Kürdistan'a ve Peşmergeye saldırdığını ifade etti.

Peşmerge sayesinde Irak ordusunun Musul'a geçtiğini ve Musul'u DAİŞ'ten kurtarabildiğini vurgulayan Başkan Barzani, referandum ardından yaşanan gelişmelerden dolayı kızgın olduklarını belirtti.
Mesud Barzani şunları söyledi:

‘SAYGI DEĞİL DESTEK YAZMALARINI İSTEDİK’

CNN televizyonundan Christiane Amanpour’a konuşan Barzani, “Referandumu iki-üç yıl erteleyin. Bunu yaparsanız referandum sonuçlarına saygı duyarız’ dediler. Biz de, ‘saygı’ yerine ‘destek ifadesini yazarsanız erteleriz dedik. Fakat ‘destek’ demediler ve bize destek sözü vermediler. Bu nedenle ikna olmadık ve ertelemenin daha fazla zarar vereceğine kanaat getirdik” ifadelerini kullandı.

‘TERCİH YAPMAK ZORUNDAYDIK’

Barzani, oylama öncesinde ‘ulusal iradeyi kaybetmek’ ile ‘Irak ordusunun statüsü tartışmalı bölgelere saldırma ihtimali karşısında toprak kaybetmek’ arasında bir tercihle karşı karşıya bulunduklarını söyledi. Iraklı Kürt lider, “İrademizi kaybetmemiz, bazı bölgeleri geçici olarak kaybetmemizden çok daha büyük bir kayıp olurdu. İrademizi ve ulusumuzun umudunu kaybetmek ile bazı kayıplara göğüs germek arasında, halkımızın iradesini ve onurunu kaybetmemeyi seçtik” diye konuştu.

‘ABD, SİLAHLARINI KULLANAN HAŞDİ ŞABİ’Yİ SADECE İZLEDİ’

Bağdat’ın Haşdi Şabi ile Kerkük gibi tartışmalı bölgelere saldırmasını referandumdan önce de beklediklerini yineleyen Barzani, “Irak güçleri Kürdistan’a saldırdığında şaşırmadım. Beni çok şaşırtan şeyse, Amerika’nın terör listesinde olan kişilerin bize, Amerikan subaylarının ve yetkililerinin gözleri önünde Amerikan silahlarıyla saldırması oldu” eleştirisini getirdi. Barzani, Peşmergenin IŞİD’le savaştaki rolü göz önünde bulundurularak ABD’den en azından tarafsızlık beklediklerini söyledi. Iraklı Kürt lider, “Bize dostumuz olduklarını söyleyen kişilerin destek vereceğini veya en azından sessiz kalmayacağını umuyorduk. Fakat dağlarımızla yalnız olduğumuz açıktı. Peşmergeye destek vermemekle kalmadılar, Peşmerge onların silahlarıyla öldürülürken hiçbir şey yapmadan izlediler. Beni rahatsız eden şey bu” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ SONSUZA DEK BEKLEYEMEYİZ’

Barzani, Türkiye ve İran dahil neredeyse tüm bölge ülkelerinin referanduma karşı çıkmasına ilişkin bir soruya da ‘bu ülkeleri ikna etmek için sonsuza dek bekleyemeyecekleri’ yanıtını verdi. Iraklı Kürt lider kendilerine destek vermeyen Batılı ülkeleri de “İnsan hakları, ulusların hakları, özgürlük ve demokrasi konusundaki iddialarının hepsi temelsiz” sözleriyle eleştirdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.