15 Aralık 2018
  • İstanbul10°C
  • Diyarbakır3°C
  • Ankara2°C
  • İzmir12°C
  • Berlin0°C

AYNUR DOĞAN’DAN YENİ ALBÜM: ‘HAWNIYAZ’

Doğu ve batı müziklerinin renklerini yorumlayarak müzikal bir ifade ortaya koyan Aynur Doğan'ın yeni albümü 'Hawniyaz' raflarda.

Aynur Doğan’dan yeni albüm: ‘Hawnıyaz’

16 Temmuz 2017 Pazar 20:01

Aynur Doğan, Sony Music etiketiyle yayınlanan ve her biri birer müzik ziyafeti verecek olan beş şarkıyı müzikseverlerle buluştuğu bu albümde, doğaçlama sanatının ustalıkla kullanılarak yeni bir boyuta taşındığı arşivlik bir çalışma ortaya koyuyor.

‘HAWNİYAZ’DA VİRTÜÖZLER BİR ARADA

Doğu ve batı müziklerinin renklerini yorumlayarak müzikal bir ifade ortaya koyan Doğan, “Hawniyaz” albümünde; uluslararası arenada saygı gören bir kemençe virtüözü olan Kayhan Kalhor, tambur ustalığı ve deneysel müziğe yaratıcı yaklaşımlarıyla bilinen tambur ustası Cemîl Qoçgîrî ve post-bop’tan etno-caz’a, birçok müzik türüne hakim olan Azeri piyanist Salman Gambaro ile oldukça güzel bir uyumu ve dinleyeni kendi coğrafyalarında yolculuğa çıkaran müzikal bir lezzeti dinleyiciyle buluşturuyor.

FARKLI PROJELERİN DE SİNYALİNİ VERİYOR

Kemençe ustası Kayhan Kalhor ve Aynur’un 2012 yazında Osnabrück’te tanışmasının ve geleneksel müziğe olan sevdaları ile Kürt kökenleri aracılığıyla bir araya gelmelerinin ardından, Azeri caz piyanisti Salman Gambarov ve Kürt tambur ustası Cemîl Qoçgirî ile hep birlikte doğaçlama caz yapmaya başlayan bu dörtlü, aralarındaki etkileşim ve doğaçladıkları müzik ile hem kendilerini, hem de dinleyenlerini hayran bırakmışlardı. Doğaçlama gelişen bu etkileşimin ardından, uzun süreli birlikte müzik yapma kararı almaları üzerine ortaya çıkan “Hawniyaz” aynı zamanda geleceğe dair yeni ve farklı projelerin de sinyalini veriyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.