19 Kasım 2018
  • İstanbul13°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara11°C
  • İzmir19°C
  • Berlin3°C

‘ABD, YPG KONUSUNDA BİR ÇIKIŞ YOLU ARIYOR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Beyaz Saray’da yaklaşık bir buçuk ay aradan sonra bir kez daha yetkililerle görüştü.

‘ABD, YPG konusunda bir çıkış yolu arıyor'

05 Aralık 2017 Salı 14:02

CHP'li Yılmaz, Suriye’de Amerika’nın YPG/PYD konusunda yeni bir strateji üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, “YPG ve PYD konusunda Amerika bir çıkış yolu arıyor. Türkiye’yi de rahatsız etmeyecek bir yöntem arıyorlar" dedi.

Yılmaz, Washington’da temaslarda bulundu. Yılmaz, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı ve Avrupa direktörü Fiona Hill ve Türkiye direktörü Alton Buland ile görüştü. Yılmaz, Amerikalı yetkililerle İsrail’deki ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınma olasılığından, Suriye’de yaşananlara ve Rusya’dan S-400 füze alınması girişimine kadar çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Amerika'nın Sesi'de yer alan habere göre Beyaz Saray’da yaklaşık bir buçuk ay aradan sonra bir daha yetkililerle görüşen Yılmaz, Suriye’de gelinen son noktada Amerika’nın YPG/PYD konusunda yeni bir strateji üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yılmaz, “YPG ve PYD konusunda Amerika bir çıkış yolu arıyor. Türkiye’yi de rahatsız etmeyecek bir yöntem arıyorlar. Suriye konusunun bölgedeki dengeleri kökünden sarstığının farkındalar. İran’ın daha yayılmacı hale geldiğini farkındalar. PYD Peşmerge gibi kalmalı mı? Kalırsa Türkiye’nin duyacağı rahatsızlığın farkındalar. Benim anladığım Suriye'de tek bir ordu olsun ve Irak’taki Peşmerge’den farklı olarak YPG/PYD bu orduya dahil olsun tarzı bir düşüncedeler” dedi. Yılmaz, bu noktada her ne şekilde bir çözüm üretilirse üretilsin CHP ve Türkiye olarak beklentinin Suriye’de üniter yapının korunması beklentisinin olduğunu ancak içeride kimin ülkeyi nasıl ve hangi sistemle yönetmesi gerektiğine Suriye halkının karar vermesini beklediklerini belirtti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.