21 Mart 2019
  • İstanbul9°C
  • Diyarbakır1°C
  • Ankara2°C
  • İzmir14°C
  • Berlin10°C

ABD MEDYASI SURİYE’YE SALDIRIYI NASIL GÖRDÜ?

ABD'nin İngiltere ve Fransa ile Suriye’yi hedef alması, Amerikan medyasının farklı kesimlerinde farklı tepkilerle karşılandı.

ABD medyası Suriye’ye saldırıyı nasıl gördü?

14 Nisan 2018 Cumartesi 11:07

ABD Başkanı Donald Trump'ın yerel saatle 21.00'de açıkladığı Suriye kararı, tüm Amerikan medyasında geniş şekilde yer buldu.

Trump'ın İngiltere ve Fransa ile Suriye’ye sınırlı saldırı kararı alması tüm Amerikan medyasında ilk haber olurken, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in değerlendirmesi haberlerde öne çıktı.

CNN: ABD ve müttefikleri Suriye'yi vuruyor

CNN televizyonu "ABD ve müttefikleri Suriye'yi vuruyor" manşetiyle verdiği haberinde, Trump'ın "Esad'ın kimyasal silah kapasitesini hedef alma" yönündeki sözlerine dikkat çekildi.

Aynı haberde bazı üst düzey Amerikalı yetkililerin "yeni saldırıların bundan sonra da olabileceği" değerlendirmelerine yer verildi.

Trump'ın istediğini alıp almayacağının biraz da Rusya'nın tavrına bağlı olduğu kaydedilen haberde, Rus diplomatların açıklamaları da yer buldu.

Fox News: Suriye vuruluyor

Trump'a destek veren muhafazakar kanalların başında gelen Fox News ise "Suriye vuruluyor" başlığıyla haberi geçti.

Haberde, "Başkan Trump, şüpheli zehirli gaz saldırısından dolayı Esad rejimini cezalandırmak üzere askeri saldırıyı duyurdu" denildi.

NBC News: ABD ve müttefikleri Suriye'yi vurdu

Saldırı haberini "ABD ve müttefikleri, şüpheli kimyasal silah saldırısına karşılık Suriye'yi vurdu" başlığıyla yayımlayan NBC News de Trump'ın açıklamalarının yanı sıra Mattis'in sözlerine geniş yer verdi.

ABC News: ABD Suriye'yi vurmaya başladı

"ABD, Suriye'yi vurmaya başladı" başlığıyla olayları gören ABC News de Suriye'deki ana oyuncuların kimler olduğuna yönelik kapsamlı bir haberle izleyicilerini bilgilendirdi.

Washington Post: ABD ile müttefikleri Suriye'yi vurdu

Trump'ın sık sık eleştirdiği Washington Post gazetesi ise "ABD ile müttefikleri, şüpheli kimyasal silah saldırısından sonra Suriye'yi vurdu" manşetiyle çıktı.

Haberde Trump'ın yeni saldırılar konusunda açık uçlu konuştuğu, buna karşılık Mattis'in ise ancak Esad'ın benzer adımlar atması durumunda yeni bir saldırı yapabileceklerini söylediğine dikkat çekildi.

New York Times: ABD misilleme olarak Suriye'ye saldırdı

New York Times gazetesi de "ABD, misilleme olarak Suriye'ye saldırdı" başlığıyla duyurduğu haberinde, Trump'ın Suriye'den çıkmak istediğini söylediği ancak buna karşılık görev süresi içinde ikinci kez Suriye'yi vurduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.