24 Mayıs 2018
  • İstanbul19°C
  • Diyarbakır18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Berlin15°C

ABD ADALET BAKANI SESSİONS İFADE VERDİ

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’un, Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu’na ifade verdiği bildirildi.

ABD Adalet Bakanı Sessions ifade verdi

14 Haziran 2017 Çarşamba 11:40

Sessions, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rus yetkililer ile herhangi bir gizli anlaşmaya giriştiği ya da böyle bir anlaşmadan haberi olduğu yönündeki suçlamaları “iğrenç ve korkunç bir yalan” olarak niteledi.

Oturum sırasında Rusya’yla bağlantılar, eski FBI Başkanı James Comey’nin kovulması ve Başkan Donald Trump ile yaptığı görüşmelere ilişkin soruları da yanıtlayan Sessions, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile daha önceden açıklanmayan bir görüşmesi ya da Rus yetkililerle Amerikan seçimleri hakkında temaslarının olduğu iddialarını sert biçimde reddetti.

Sessions, Rus Büyükelçi Sergey Kislyak ile iki kez görüştüğünü, Ancak ABD medyasının aktardığı gibi Rus Büyükelçi ile dönemin Başkan adayı Donald Trump için Mayflower Oteli’nde 27 Nisan 2017’de düzenlenen bir etkinlikte görüşüp görüşmediğini anımsamadığını söyledi.

Trump’ın seçim kampanyasında görev almış olmasının gerektirdiği koşullar nedeniyle Adalet Bakanlığı’nın Rusya soruşturmasından ismini çektiğini vurgulayan Sessions, Rusya soruşturması hakkında hiçbir zaman bir bilgisi ya da rolünün olmadığını belirterek, “Soruşturmadan çekildim ama bu aşağılık ve yanlış suçlamalara karşı onurumu savunmaktan çekilmedim” dedi.

Sessions, Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio’nun, Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmeleri kaydettiğine ilişkin bir bilgisinin olup olmadığını sorusuna da “Bilmiyorum” karşılığını verdi. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.